Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Leszek Czarnecki odbija od dna. Getin Holding świetnie radzi sobie na Wschodzie

10
Podziel się:

Czyżby to był koniec problemów spółek Leszka Czarneckiego? Getin Holding po miliardowej stracie, w końcu zaczął przynosić zyski. O ile w Polsce należący do holdingu Idea Bank ma poważne problemy, to banki pod tą samą nazwą na Ukrainie i Białorusi radzą sobie świetnie.

Leszek Czarnecki, główny właściciel Getin Holding.
Leszek Czarnecki, główny właściciel Getin Holding. (East News)

Getin Holding to kontrolowana przez niegdysiejszego miliardera, a obecnie multimilionera Leszka Czarneckiego spółka zajmująca się bankowością i leasingiem. Podobnie jak cała grupa Leszka Czarneckiego przeżywał poważne kłopoty. W ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających 30 marca 2019 wykazał miliard złotych straty netto.

Powodem były kłopoty zarówno Getin Noble Banku, w którym GH ma 6,4 proc. akcji, jak i Idea Banku, gdzie GH kontroluje 54,4 proc. akcji. Oba banki z trudem utrzymują się na powierzchni.

Ale drugi kwartał 2019 r. dla Getin Holding wydaje się końcem kłopotów. Już nie strata, ale zysk i to najwyższy od prawie dwóch lat. Zarobił 36,2 mln zł w drugim kwartale w porównaniu do 184 mln zł straty netto rok wcześniej. Banki Czarneckiego ciągle jeszcze tracą w Polsce, ale za to odnoszą sukcesy na rynkach wschodnich.

Zobacz też: Afera KNF. Czy Leszek Czarnecki może chcieć odszkodowania?

Ukraina, Białoruś, Rosja

Idea Bank (Ukraina) jest jednym z liderów w segmencie kredytów gotówkowych na ukraińskim rynku bankowym. Po względem zyskowności, czyli osiąganego poziomu zwrotu z kapitałów własnych (ROE) na poziomie 86,16 proc. zajmuje czołową pozycję w ukraińskim sektorze bankowym. W drugim kwartale zarobił 23,5 mln zł, czyli o 41 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zyski Idea Bank (Białoruś) wzrosły w drugim kwartale o 27 proc. rok do roku do 3,7 mln zł. Pomaga w tym cyfryzacja obsługi klientów - bank zamknął w ciągu roku 16 oddziałów i teraz ma ich 59, ale klientów nie stracił. Białoruski bank grupy Czarneckiego skupia się na pożyczkach konsumenckich.

O 11 proc. rok do roku pogorszyły się wyniki rosyjskiej grupy Carcade, zajmującej się leasingiem - zarobiła 7 mln zł w drugim kwartale. W skali całego półrocza jest jedna poprawa o 26 proc. Spółka ma prawie 9 proc. udziału w rosyjskim rynku leasingu ciężarówek i pojazdów lekkich. Na całym rynku leasingu w Rosji zajmuje 13 pozycję.

Gorsze wyniki wykazały spółki bankowo-leasingowe w Rumunii, ale cały czas są na plusie. Z polskich spółek holdingu na minusie był polski Idea Bank, dla którego KNF ustaliła kuratora. Mniejsze zyski wykazał MW Trade, zajmujący się restrukturyzacją zadłużenia podmiotów publicznych. Spółka Tax Care ogłosiła upadłość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
frankowicz
2 lata temu
czekaj jak wejda wyroki za franki do wyplaty po 200 tyś na osobe..... maja ponad 5 tys spraw.... Getin ich sciagnie tak ze beda musieli go sprzedac...
Mariano
3 lata temu
Sytuacja całej grupy jest stabilna. Zysk akcjonariuszy jest ważniejszy od zysku banku. Sprawozdanie jest mało ważne, jak grupa zarabia. Jestem bardzo zadowolony z podjętych działań Banku i Getin Noble Bank to najlepszy Bank co potwierdzają liczne konkursy. Sytuacja nasz akcjonariuszy jest stabilna. Czekają nas złote czasy.
klient
4 lata temu
to jednak nie stracił tych 30 baniek
Dawid
4 lata temu
Jest coraz lepiej i to widac, a kto tego nie widzi, po prostu nie zarobi na akcjach.
Realista
4 lata temu
Sytuacja wszystkich bankow Leszka Czarneckiego sie poprawia, i to jest najwazniejsze. Trzeba trzymac akcje.