Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewiatan opowiada się za całkowitym zniesieniem podatku miedziowego

1
Podziel się:

Konfederacja Lewiatan uważa, że obniżka podatku od wydobycia niektórych kopalin - tzw. podatku miedziowego - o 15% jest niewystarczająca dla pobudzenia inwestycji i opowiada się za jego uchyleniem, podała organizacja.

Lewiatan opowiada się za całkowitym zniesieniem podatku miedziowego

"Obecna wysokość podatku od niektórych kopalin oznacza, że efektywna stawka podatku dla potencjalnych nowych inwestycji w wydobycie miedzi w Polsce wynosi blisko 90% i powoduje, że nowe inwestycje w sektorze wydobycia miedzi i srebra są nieopłacalne" - czytamy w komunikacie.

W innych krajach z rozwiniętym sektorem górnictwa metali nieżelaznych stawka podatku wynosi nie więcej niż 50%, zaznaczono.

"W trakcie prac komisji [sejmowej] zwracaliśmy uwagę, że przy obecnej wysokości oraz konstrukcji podatku nie zostaną wybudowane w Polsce jakiekolwiek nowe kopalnie miedzi i srebra" - powiedział Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy i sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie.

Lewiatan podkreślił, że Polska ma udokumentowane lub wstępnie udokumentowane złoża, które nadawałyby się do prowadzenia działalności wydobywczej. Budowa każdej z kopalń wiąże się jednak z nakładami w fazie inwestycji rzędu 20 mld zł.

"Pozwoliłoby to utworzyć setki nowych miejsc pracy i zapewnić dodatkowe dochody Skarbowi Państwa oraz samorządom lokalnym. Tysiące przedsiębiorców rozwinęłoby działalność dostarczając towary i usługi potrzebne do realizacji nowych inwestycji" - czytamy dalej.

Posłowie Komisji Finansów Publicznych odrzucili jednak propozycję uchylenia podatku od niektórych kopalin. Akceptację zyskała jedynie propozycja zakładająca obniżenie podatku o 15%.

"Uchylenie podatku w dłuższym okresie pozwoliłoby na realizację nowych projektów górniczych, zmniejszenie luki inwestycyjnej, utworzenie dobrze płatnych miejsc pracy i zwiększenie dochodów budżetu państwa oraz samorządów. Przełożyłoby się na poprawę jakości życia lokalnych społeczności bezpośrednio korzystających z owoców związanych z rozwojem przemysłu wydobywczego w Polsce" - dodał Pruszyński.

Z opublikowanego wcześniej raportu EY pt. "Analiza opodatkowania wydobycia miedzi w Polsce w kontekście potencjalnych, nowych inwestycji" wynika, że przy obecnych rozwiązaniach podatkowych okres zwrotu z inwestycji w budowę kopalnie miedzi i srebra może wynosić nawet 30 lat. Autorzy raportu ocenili, że efektywna stawka podatkowa (ETR) dla przedsiębiorstw inwestujących w wydobycie miedzi w Polsce wynosi obecnie 89%.

"Poziom ETR obliczonego dla analizowanych projektów w Polsce w warunkach bez podatku od kopalin (ok. 27%) jest niższy niż przeciętnie w innych krajach, gdzie prowadzi się wydobycie. Na tej podstawie można uznać, że wprowadzenie podatku od kopalin w Polsce było uzasadnione. Niemniej, jak wykazano w Raporcie, podatek od kopalin w obecnie obowiązującej w Polsce formie podnosi ETR do zdecydowanie zbyt wysokich poziomów, czyniąc nowe projekty inwestycyjne nieopłacalnymi" - wskazali eksperci EY.

W Sejmie ma dziś odbyć się drugie czytanie projektu ustawy obniżającego podatek od wydobycia niektórych kopalin. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wcześniej dwa poselskie projekty ustaw dotyczące podatku od wydobycia niektórych kopalin. Pierwszy, autorstwa posłów Klubu Kukiz15, zakładał całkowite uchylenie ustawy o podatku od niektórych kopalin, drugi, przedłożony przez posłów Klubu Prawo i Sprawiedliwość, zakłada obniżenie podatku o 15%.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
KOD
5 lata temu
Ten podatek wprowadziła PO więc do swoich "kolegów" apele , pretensje czy też podobne.