Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
16.09.2020 19:30

Makler. Czym się zajmuje?

Makler to osoba zawodowo zajmująca się pośrednictwem w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych dla klienta, w zamian za wynagrodzenie ustalane w procentach od wartości transakcji. Czym się zajmuje makler?

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Czym się zajmuje makler?

Makler. Czym się zajmuje?

Makler to jeden z najpopularniejszych zawodów, choć wiele osób nie wie, czym dokładnie zajmuje się makler. Na wyobraźnie działają wysokie zarobki, jakich mogą spodziewać się maklerzy. Makler to osoba, która przekazuje zlecenia swoich klientów na giełdę.

Makler może pracować bezpośrednio na giełdzie, ale także w domu maklerskim. Gdy pracuje na giełdzie, to wtedy jego zadaniem jest głównie kontrola tego, jak pracują maklerzy zatrudnieni w biurach maklerskich czy domach inwestycyjnych. Weryfikują oni, czy zlecenia są poprawne. Z kolei maklerzy pracujący poza giełdą przekazują na nią zlecenia klientów.

Makler. Jakie ma obowiązki?

Makler kontroluje zlecenia, sprawdza je nie tylko pod względem formalnym, lecz także merytorycznym. Dodatkowo maklerzy sprawują opiekę nad rachunkami inwestycyjnymi swoich klientów: przyjmują zlecenia, zamykają i otwierają je.

Makler. Co zrobić, by zostać maklerem?

By zostać maklerem trzeba spełnić kilka warunków. Są to:

  • zdanie egzaminu maklerskiego - organizowany jest on dwa razy w roku przez Komisję Nadzoru Finansowego,
  • otrzymanie certyfikatu maklera giełdowego - po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu,
  • wpisanie na listę maklerów papierów wartościowych - nie dzieje się to automatycznie po zdaniu egzaminu maklerskiego. Należy złożyć odpowiedni wniosek w KNF. Niezbędne jest zaświadczenie o niekaralności, pozytywny wynik egzaminu maklerskiego, dokument potwierdzający korzystanie z pełni praw publicznych.

Egzamin uprawniający do bycia maklerem jest bardzo trudny, ale spowodowane jest to tym, że od maklera wymaga się odpowiedzialności i muszą być oni odpowiednio przygotowani do zawodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, giełda, makler
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2020

SquunDalej nie wiem co robi makler. Kilkam w Internecie kup/sprzedaj akcje i system to robi... po co makler?

16-09-2020

PatrnacUważam, że każda firma, w ramach pomnażania finansów, powinna mieć w dziale finansowym osobę kompetentna do inwestycji na rynku kapitalowym. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)