Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Manpower: 7% firm z sektora handlu będzie poszukiwać pracowników w I kw. 2020

0
Podziel się:

W pierwszych trzech miesiącach nowego roku 7% pracodawców z sektora handlu detalicznego i hurtowego planuje wzrost liczby etatów, a 3% ich redukcję, wynika z raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia". Okres styczeń-marzec nie będzie tak korzystnym czasem dla osób poszukujących nowej pracy jak rok temu. Choć ten sektor pozostaje jednym z najmocniejszych rynków pracy w Polsce, to szanse na znalezienie nowego zatrudnienia będą najmniejsze od pięciu lat.

Manpower: 7% firm z sektora handlu będzie poszukiwać pracowników w I kw. 2020
bECvFsad

"Według raportu 'Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia' od stycznia do marca nowego roku 7% pracodawców z sektora handlu detalicznego i hurtowego zamierza zwiększać liczbę etatów, a 3% planuje redukcję kadr. Zmian personalnych nie przewiduje 87% firm, a 3% nie wie, jak będzie wyglądać ten kwartał pod względem aktywności rekrutacyjnych. W raporcie uwzględniono również wskaźnik prognozy netto zatrudnienia (różnica odsetka firm planującego wzrost i spadek zatrudnienia), która wynosi +7%. Ostatnio podobnie niski wynik uzyskano w drugim kwartale 2014 roku i było to +5%" - czytamy w komunikacie.

Choć ofert pracy będzie najmniej od pięciu lat, to obecny kwartał będzie bardziej stabilny dla pracowników i pracodawców. Mimo że na przestrzeni ostatniego roku dwukrotnie zmalał odsetek firm, które chcą pozyskiwać nowe zasoby (z 13% do 7%), to wzrósł udział przedsiębiorstw, które chcą zachować obecną liczbę zatrudnionych (z 83% do 87%). Prognoza netto zatrudnienia jest niższa o 5 pkt proc. niż w I kwartale 2019 roku, wskazano również.

"Sytuacja w sektorze handlu pozostanie stabilna. Większość firm w ostatnim roku zbudowało już swoje zespoły, dlatego też nie planuje dalszego znaczącego poszerzania zasobów kadrowych. Pomimo dalszych ograniczeń handlu w niedziele nie są spodziewane znaczne redukcje zatrudnienia, a sektor detaliczny dostosował się już do wprowadzonych regulacji prawnych. Osoby poszukujące pracy w handlu nadal mogą spodziewać się ciekawych ofert zatrudnienia. W związku z dalszym rozwojem e-commerce i nowych technologii będą poszukiwani kandydaci z doświadczeniem w tych obszarach. W cenie będą kompetencje związane z budowaniem długofalowych relacji oraz umiejętnością działania pod presją czasu. W handlu liczyć się będzie indywidualne podejście do klienta, zrozumienie jego potrzeb oraz umiejętność elastycznego i kompleksowego dostosowania oferty, dlatego też pracodawcy będą poszukiwać ekspertów w tym zakresie. Osoby posiadające doświadczenie i poszukiwane kompetencje będą mogły także liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.
Pracodawcy natomiast powinni tworzyć przyjazne środowisko pracy i oferować atrakcyjne ścieżki rozwoju, aby zadbać o retencję pracowników" - powiedziała dyrektor rekrutacji stałej w Manpower Katarzyna Pączkowska, cytowana w materiale.

bECvFsaf

Handel z prognozą netto zatrudnienia +7% jest czwartym spośród 10 przeanalizowanych przez ManpowerGroup sektorów rynku, w którym w I kwartale będzie łatwiej o pracę. Na pierwszym miejscu znajduje się budownictwo (+16%), za nim produkcja przemysłowa (+11%), a podium zamyka sektor energetyki, gazownictwa, wodociągów z wynikiem +8%, podsumowano.

"Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane wśród 58 000 pracodawców w 43 krajach. Raport dla I kwartału 2020 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych od 16 do 29 października 2019 r.

bECvFsaG
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)