Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mazur z MR: Chcemy, by system bezpieczeństwa na CPK przygotowała polska firma

2
Podziel się

Zespół ds. Innowacyjności dąży do tego, by system bezpieczeństwa w planowanym Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK) przygotowała polska firma, poinformował wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. W środę odbyło się 100. posiedzenie tego międzyresortowego zespołu.

Mazur z MR: Chcemy, by system bezpieczeństwa na CPK przygotowała polska firma
bDzvBtnp

"Na dzisiejszym spotkaniu dyskutowaliśmy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym o tym, jak sprawić, żeby to nie była tylko kolejna inwestycja w infrastrukturę, w koleje, żeby to było koło zamachowe dla polskich firm, najbardziej innowacyjny w skali globalnej system bezpieczeństwa na lotnisku. By nie zamawiać gdzieś na Zachodzie, ale żeby polska firma mogła go przygotować" - powiedział Mazur na spotkaniu z dziennikarzami.

"To już drugie spotkanie, na którym o tym dyskutujemy. Wydaje się, że to jest perspektywa 7-8 lat" - zaznaczył.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

bDzvBtnr

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Zespół ds. innowacyjności gromadzi przedstawicieli wszystkich resortów i instytucji, zajmujących się wprowadzaniem innowacji. Jego celem jest wypracowywanie skutecznych zachęt dla przedsiębiorców, koncentracja polityki proinnowacyjnej na obszarach o największej spodziewanej efektywności oraz usuwanie barier rozwojowych, w szczególności w obszarze działalności gospodarczej. Zespół wypracowuje kluczowe inicjatywy w zakresie działalności innowacyjnej, jakie są podejmowane przez rząd.

bDzvBtnS
media
telekomunikacja
Źródło:
KOMENTARZE
(2)
Unger
11 miesięcy temu
CPK było planowane już za PRL. Jesteśmy mocno spóźnieni z tą inwestycją.
Promil
11 miesięcy temu
I tak budujemy dla chinczykow, oni o to zadbaja