Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: Mikro i MŚP zaoszczędzą ok. 7 mld zł na wprowadzonych zmianach podatkowych

0
Podziel się:

W wyniku zainicjowanych przez Ministerstwo Finansów (MF) i wprowadzonych w 2020 r. zmian podatkowych, mikro, małe i średnie firmy oszczędzą ok. 7 mld zł, poinformowało Ministerstwo Finansów. Od początku stycznia wchodzi w życie m.in.  tzw. estoński CIT, podwyższony z 250 tys. euro do 2 mln euro limit przychodów dla rozliczających się ryczałtem oraz wyższy limit przychodów (nie 1,2 mln euro, a 2 mln euro)  dla korzystających z obniżonej 9%-owej stawki CIT.

MF: Mikro i MŚP zaoszczędzą ok. 7 mld zł na wprowadzonych zmianach podatkowych

"Mimo, iż kończący się rok był wyjątkowo trudny, kontynuowaliśmy prace nad obniżaniem podatków. (...) Efekty naszych prac, w postaci takich rozwiązań jak estoński CIT, zmiany w ryczałcie, czy poszerzenie zastosowania stawki 9% CIT wchodzą w życie już pierwszego stycznia. Rozwiązania te wzmocnią płynność i ułatwią utrzymanie się na rynku szczególnie małym przedsiębiorcom" - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski przypomniał, że w roku ubiegłym obniżki podatków (m.in. obniżka PIT z 18 do 17%, ponad dwukrotne zwiększenie kosztów pracowniczych i PIT-0 dla młodych) dotyczyły przede wszystkim pracowników i sprawiły, że w ich kieszeniach pozostało ok. 12 mld zł.

"Z kolei w centrum tegorocznych zmian stał mikro, mały i średni biznes. To firmy, które najmocniej odczuły trudności wynikające z epidemii i które najpilniej potrzebują obniżek i uproszczeń w rozliczaniu podatków " - podkreślił wiceminister.

Dodał, że dzięki estońskiemu CIT, zmianom w ryczałcie oraz poszerzeniu zastosowania stawki 9% CIT, w kieszeniach mniejszych przedsiębiorców, w większości firm rodzinnych pozostanie dodatkowo 7 mld zł.

"W 2021 r. naszym priorytetem będzie dalsze wsparcie procesów inwestycyjnych. Pracujemy między innymi nad ulgą na prototyp i robotyzację, kolejnym pakietem uproszczeń w podatku VAT (SLIM VAT 2), poszerzeniem estońskiego CIT np. na spółdzielnie oraz propozycjami dalszego zmniejszenia stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych" - powiedział Sarnowski.

Założeniem ustawy o estońskim CIT jest przesunięcie czasu poboru podatku do momentu wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Małe i średnie firmy będą mogły wybrać, czy chcą skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy wolą rozliczać się na dotychczasowych zasadach. Zgodnie z ustawą, z opodatkowania estońskim CIT będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłączenie osoby fizyczne. Próg poniżej którego firma będzie miała prawo do tego rozwiązania, to 100 mln zł przychodów rocznie.

Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki estońskiemu CIT na kontach firm pozostanie w przyszłym roku ok. 5,6 mld zł. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nowe rozwiązanie oszczędzi firmom aż 11 mln roboczogodzin poświęcanych rocznie na obsługę rozliczenia CIT. Skutkiem jego wdrożenia ma być - wedle szacunków Ministerstwa - powstanie nawet 120 tys. nowych miejsc pracy.

W 2021 r. zacznie obowiązywać szereg korzystnych zmian dla małych przedsiębiorców, m. in. poszerzenie zastosowania ryczałtu. Podniesienie limitu z 250 tys. euro do 2 mln euro. Z poszerzenia może skorzystać blisko 180 tys. firm, a w kieszeni podatników zostanie 900 mln zł, zaznaczono.

Podwojony zostanie limit przychodu dla zastosowania stawki 9% CIT z 1,2 do 2 mln euro. Z tej zmiany może skorzystać blisko 14 tys. firm, a w kieszeni podatników może pozostać blisko 400 mln zł.

Ministerstwo Finansów przypomina, że obok obniżek podatków dla najmniejszego biznesu, wprowadzono też przepisy utrudniające unikanie opodatkowania i agresywną optymalizację podatkową. W 2021 r. wdrożonych zostanie szereg narzędzi uszczelniających, których skutkiem będzie zmniejszenie tzw. ,,luki CIT" r/r o ponad 10%, podał resort.

Zmiany dotyczyć będą m. in.handlu spółkami ze stratą, nieopodatkowanego obrotu położonymi w Polsce nieruchomościami, spółek jawnych o nietransparentnej strukturze właścicielskiej i optymalizacji przy wykorzystaniu spółek komandytowych. Wprowadzony zostanie również obowiązek udostępniania przez największe firmy informacji o realizowanej przez nie polityce podatkowej.

Z kolei pakiet SLIM VAT doprecyzowuje także niektóre konstrukcje VAT. Znosi zbędne i nadmiarowe obowiązki formalne utrudniające prowadzenie biznesu. Wprowadza zmiany w VAT w obszarach takich jak proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowy, korzyści finansowe. Nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innych terminach. To m.in. zmiany wprowadzane w Tax Free.

MF wskazało, że wprowadzono też korzystne zmiany w zakresie podatku od nieruchomości. Rady gmin, w drodze uchwały, dla wskazanych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. będą mogły:

- wprowadzać, za wybrane miesiące pierwszego półrocza 2021 r., zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,

- przedłużać terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w wybranych miesiącach pierwszego półrocza 2021 r., nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. nie będzie także pobierana opłata targowa. Z tytułu niepobierania opłaty jednostkom samorządu terytorialnego przysługiwać będzie rekompensata ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

MF poinformowało też, że nie przedłużono okresu zawieszenia podatku od sprzedaży detalicznej. Został wprowadzony ustawą z 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)