Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MF podtrzymuje plan przekazania projektu estońskiego CIT-u do konsultacji w VII

0
Podziel się:

Projekt ustawy, wprowadzającej tzw. estoński CIT - czyli zwolnienie z podatku przedsiębiorców reinwestujących zysk w rozwój firmy - trafi do konsultacji społecznych jeszcze w lipcu, potwierdziło Ministerstwo Finansów (MF).

MF podtrzymuje plan przekazania projektu estońskiego CIT-u do konsultacji w VII
(money.pl)

"Już niedługo zostaną opublikowane na stronach Ministerstwa Finansów przepisy wprowadzające to rozwiązanie w życie" - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski w trakcie śniadania z dziennikarzami. W przekazanym materiale prasowym podano, że projekt trafi do konsultacji społecznych w lipcu.

Wcześniej MF zapowiadało, że projekt zostanie przedstawiony do konsultacji w końcu czerwca lub na początku lipca.

Z planowanego rozwiązania - po jego wprowadzeniu - będą mogły skorzystać małe i średnie spółki kapitałowe, osiągające przychody do 50 mln zł i zatrudniające co najmniej trzech pracowników, które zdecydują się reinwestować zysk w rozwój firmy. W ocenie MF, ma to być ponad 200 tys. firm. Roczny koszt dla budżetu państwa szacowany jest na 5 mld zł.

Firmy, które skorzystałyby z estońskiego CIT, nie płaciłyby podatku w miesięcznych/kwartalnych zaliczkach ani dokonywać rocznych rozliczeń.

Zgodnie z założeniami, podatnik ma mieć możliwość wyboru estońskiego CIT-u na okres 4 lat i przedłużenia go na kolejne 4-letnie okresy. Przedłużenie ma być możliwe, jeśli w ostatnim, czwartym roku korzystania z rozwiązania, przedsiębiorca wciąż spełniałby kryteria.

Rozwiązanie to jest stosowane w Estonii, na Łotwie, w Macedonii. Są też plany jego wprowadzenia na Ukrainie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)