Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MFiPR wprowadziło ułatwienia w kredycie technologicznym w zw. z koronawirusem

0
Podziel się:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wprowadziło zmiany w tzw. kredycie technologicznym w zw. z epidemią koronawirusa. Należą do nich m.in. wyższa premia technologiczna, możliwość pokrycia wkładu własnego i więcej wydatków podlegających refundacji, podał resort. Ułatwienia mają być częścią rządowego pakietu antykryzysowego.

MFiPR wprowadziło ułatwienia w kredycie technologicznym w zw. z koronawirusem

"Najważniejsze zmiany, z których skorzystają firmy, to m.in. zniesienie ograniczenia kwoty premii technologicznej - teraz będzie to nawet więcej niż 6 mln zł, czy rozszerzenie i uszczegółowienie katalogu wydatków kwalifikowanych projektu - obok kosztów zakupu, montażu i uruchomienia nowych albo używanych środków trwałych, będzie możliwość refundacji kosztów ich transportu" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

"Do tego proponujemy zniesienie wymogu innowacyjności efektów projektu w skali kraju oraz możliwość przeznaczenia kredytu technologicznego na pokrycie wkładu własnego w kosztach kwalifikowanych projektu, co do tej pory nie było możliwe" - dodała szefowa resortu.

Zmiany te zostaną włączone do pakietu antykryzysowego, nad którym pracuje rząd. Dzięki nim wielu przedsiębiorstwom, odczuwającym ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa, łatwiej będzie podejmować decyzje inwestycyjne, utrzymać produkcję i miejsca pracy. Kredyt na innowacje technologiczne jest rozwiązaniem współfinansowanym z funduszy unijnych w Programie Inteligentny Rozwój. Za wdrażanie premii technologicznej odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego, wskazano również.

"Bank Gospodarstwa Krajowego pełnił aktywną rolę w konsultowaniu zmian w programie kredytu na innowacje technologiczne. Jako państwowy bank rozwoju mamy wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu programów unijnych. Naszą rolą jest inicjowanie rozwiązań systemowych, czyli takich, które służą przedsiębiorcom i jednocześnie oddziałują na sektor finansowy. W obecnej sytuacji gospodarczej, związanej z dużą niepewnością wielu firm, takie działania są szczególnie ważne" - stwierdziła prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Ponadto MFiPR zarekomendowało wydłużenie naborów dla przedsiębiorców we wszystkich instytucjach w Programie Inteligentny Rozwój: NCBR, PARP i BGK. W programie planuje również uruchomienie nowego funduszu pożyczkowego o wartości co najmniej 400 mln zł, który zapewni przedsiębiorstwom finansowanie kapitału obrotowego na czas oddziaływania kryzysu związanego z pandemią. W gwarancji BIZNESMAX gwarancje zabezpieczą także kredyty odnawialne w rachunku bieżącym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)