Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
14.04.2020 16:32

MFPR: Organizacje nienastawione na zysk mogą otrzymać do 20 mln zł

Podmioty ekonomii społecznej, czyli organizacje prowadzące działalność gospodarczą, która nie jest nastawiona na zysk, mogą otrzymać do 20 mln zł na bieżące funkcjonowanie, wynika z umowy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), poinformowało MFPR.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ze środków tych będą mogły zostać pokryte m.in. wynagrodzenia dla pracowników, podtrzymanie produkcji czy koszty działalności.

"Umowa jest jednym z elementów działań ministerstwa mających na celu walkę ze skutkami stanu epidemii COVID-19. Dzięki temu instrumentowi organizacje będą mogły skorzystać z nisko-, albo nieoprocentowanych pożyczek obrotowych. Środki na ten instrument pochodzą ze zwrotów z pożyczek udzielanych w Programie Kapitał Ludzki, realizowanym w latach 2007-2013" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

W najbliższym czasie BGK ma wybrać pośrednika finansowego, który będzie udzielał pożyczek podmiotom ekonomii społecznej.

"Wybór pośrednika nastąpi w przyspieszonym trybie, więc liczymy, że niebawem podmioty ekonomii społecznej będą mogły skorzystać także z tego wsparcia. To kolejna forma pomocy, dzięki której łagodniej przejdą przez czas pandemii" - podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Wcześniej, w marcu MFPR ogłosiło zmiany w zasadach spłaty pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej (wprowadzono wakacje kredytowe i wydłużony okres spłaty, a w przypadku trudnej sytuacji finansowej możliwość obniżenia oprocentowanie do 0% na okres do 12 miesięcy).

Podmioty ekonomii społecznej to organizacje, nienastawione na zysk. Prowadzą działalność w celach głównie społecznych, a zyski reinwestują w cele statutowe lub we wspólnotę. Podmioty ekonomii społecznej to m.in. spółdzielnie pracy, inwalidów i socjalne, centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego oraz organizatorzy wolontariatu prowadzący działalność gospodarczą, z której zyski wspierają realizację celów statutowych.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz