Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MFPR: Organizacje nienastawione na zysk mogą otrzymać do 20 mln zł

0
Podziel się

Podmioty ekonomii społecznej, czyli organizacje prowadzące działalność gospodarczą, która nie jest nastawiona na zysk, mogą otrzymać do 20 mln zł na bieżące funkcjonowanie, wynika z umowy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), poinformowało MFPR.

MFPR: Organizacje nienastawione na zysk mogą otrzymać do 20 mln zł
bErSRGqd

Ze środków tych będą mogły zostać pokryte m.in. wynagrodzenia dla pracowników, podtrzymanie produkcji czy koszty działalności.

"Umowa jest jednym z elementów działań ministerstwa mających na celu walkę ze skutkami stanu epidemii COVID-19. Dzięki temu instrumentowi organizacje będą mogły skorzystać z nisko-, albo nieoprocentowanych pożyczek obrotowych. Środki na ten instrument pochodzą ze zwrotów z pożyczek udzielanych w Programie Kapitał Ludzki, realizowanym w latach 2007-2013" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

W najbliższym czasie BGK ma wybrać pośrednika finansowego, który będzie udzielał pożyczek podmiotom ekonomii społecznej.

bErSRGqf

"Wybór pośrednika nastąpi w przyspieszonym trybie, więc liczymy, że niebawem podmioty ekonomii społecznej będą mogły skorzystać także z tego wsparcia. To kolejna forma pomocy, dzięki której łagodniej przejdą przez czas pandemii" - podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Wcześniej, w marcu MFPR ogłosiło zmiany w zasadach spłaty pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej (wprowadzono wakacje kredytowe i wydłużony okres spłaty, a w przypadku trudnej sytuacji finansowej możliwość obniżenia oprocentowanie do 0% na okres do 12 miesięcy).

Podmioty ekonomii społecznej to organizacje, nienastawione na zysk. Prowadzą działalność w celach głównie społecznych, a zyski reinwestują w cele statutowe lub we wspólnotę. Podmioty ekonomii społecznej to m.in. spółdzielnie pracy, inwalidów i socjalne, centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego oraz organizatorzy wolontariatu prowadzący działalność gospodarczą, z której zyski wspierają realizację celów statutowych.

bErSRGqG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)