Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MFPR proponuje dla Lubuskiego 736 mln euro z programu regionalnego

0
Podziel się:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) proponuje dla województwa lubuskiego co najmniej 736 mln euro z programu regionalnego na lata 2021-2027, poinformował resort. Jest to kolejne województwo, w którym zorganizowano konsultacje dotyczące podziału 76 mld euro ze środków unijnych.

MFPR proponuje dla Lubuskiego 736 mln euro z programu regionalnego
(money.pl)
bEDPlRed

Zgodnie z propozycjami zawartymi w Umowie Partnerstwa, marszałek województwa lubuskiego w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 otrzyma do dyspozycji 736 mln euro na program regionalny.

"Do tej pory województwo lubuskie skutecznie wykorzystuje fundusze unijne. Jednak region ma nadal duże potrzeby inwestycyjne. Świadczą o tym chociaż najniższe w kraju nakłady na sektor B+R w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Środki, które otrzyma Ziemia Lubuska w nowym rozdaniu funduszy unijnych, pozwolą na realizację kolejnych potrzeb inwestycyjnych" - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Dodała, że województwo będzie mogło też skorzystać ze wsparcia z programów krajowych i Funduszu Odbudowy.

bEDPlRef

Ponadto, do podziału pozostaje dodatkowo ponad 7 mld euro na wszystkie programy regionalne. Środki te zostaną podzielone na województwa po negocjacjach kontraktu programowego. Jeśli marszałek przedstawi dobre inwestycje i dobrze je uargumentuje, województwo ma szansę otrzymać dodatkowe środki.

Podobnie, jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Polska ma do dyspozycji 76 mld euro.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

bEDPlReG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)