Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFPR proponuje dla Wielkopolski ponad 1,4 mld euro z Fund. Spójności i Transfor.

1
Podziel się:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) proponuje dla województwa małopolskiego ponad 1,4 mld euro z Funduszy Spójności i Transformacji, poinformował resort. Jest to trzecie województwo, w którym zorganizowano konsultacje dotyczące podziału 76 mld euro ze środków unijnych.

MFPR proponuje dla Wielkopolski ponad 1,4 mld euro z Fund. Spójności i Transfor.

"Z puli środków z polityki spójności przyznanych wszystkim 16 województwom, Wielkopolskie otrzyma do zagospodarowania 1,07 mld euro na program regionalny" - czytamy w komunikacie.

Oprócz tego, do podziału pozostaje ponad 7 mld euro na wszystkie programy regionalne. Środki te zostaną podzielone na województwa po negocjacjach kontraktu programowego. Jeśli marszałek przedstawi dobre inwestycje i dobrze je uargumentuje, województwo ma szansę otrzymać dodatkowe środki.

MFPR chce, aby woj. wielkopolskie było również beneficjentem - wraz ze śląskim, dolnośląskim, łódzki, lubelskim i małopolskim - Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Celem FST jest finansowanie działań służących łagodzeniu skutków społecznych i gospodarczych transformacji w kierunku zielonej gospodarki.

Na przezwyciężanie negatywnych skutków transformacji w kierunku zielonej gospodarki MFPR proponuje dla Wielkopolski 387 mln euro.

Podobnie jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Łącznie w ramach polityki spójności i FST Polska ma do dyspozycji 76 mld euro.

Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, m.in. na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Na szczeblu unijnym kończą się prace nad rozporządzeniami na nową perspektywę. Polska jest na etapie konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa. Konsultacje rozpoczęły się 18 stycznia. Pierwsze spotkanie online dotyczyło województwa śląskiego. Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Sayan
3 lata temu
Jak zwykle dostanie tylko Poznań a resztamiast regionu obejdzie się smakiem