Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MGMŻŚ: Wartość inwestycji wodnych przeciw m.in. suszy to 1,68 mld zł w 2020 r.

1
Podziel się:

W ramach programu inwestycji Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie, których celem jest m.in. przeciwdziałanie skutkom suszy realizowane są 252 zadania, których wartość wynosi 1,68 mld zł, poinformowała wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.

MGMŻŚ: Wartość inwestycji wodnych przeciw m.in. suszy to 1,68 mld zł w 2020 r.
(PAP)

"W roku 2020 realizowanych jest 252 zadania, których wartość wynosi 1,68 mld zł. Jako przykłady inwestycji PGW Wody Polskie mających na celu min. przeciwdziałanie skutkom suszy należy podać min: budowę zbiorników Wielowieś Klasztorna i Kąty Myscowa oraz stopni wodnych Siarzewo, Niepołomice, Lubiąż, Ścinawa, Pisz" - napisała Moskwa w odpowiedzi na interpelację poselską.

Na najbliższe lata zaplanowano 821 zadań inwestycyjnych, na łączną kwotę 66,4 mld zł. Są to w większości zadania wieloletnie, finansowane z różnych źródeł, m.in. ze środków Unii Europejskiej przyznanych w ramach Programów Operacyjnych w tym; Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnych Programów Operacyjnych, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dotacji gmin, pożyczek oraz środków własnych PGW Wody Polskie.

Z dokumentu wynika, że na realizację zadań związanych z utrzymaniem wód oraz pozostałego mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną na 2020 rok zaplanowane i zabezpieczone zostały środki w wysokości około 400 mln zł.

"Środki te pozwolą na wykonanie w sumie ponad 4 tys. zadań na terenie całego kraju, w których poza typowymi zadaniami eksploatacyjno-utrzymaniowymi obiektów i urządzeń wodnych znajdują się m.in. remonty budowli piętrzących takich jak jazy, zastawki czy groble, utrzymywanie i eksploatacja stacji pomp i pompowni odwadniająco-nawadniających, uszczelnianie zapór zbiorników retencyjnych, odmulanie zbiorników retencyjnych, itp. mających m.in. wpływ na ograniczanie skutków suszy" - czytamy.

Są to w zdecydowanej większości działania jednoroczne, które zostaną rozpoczęte i zakończone w 2020 r.

Obok działań utrzymaniowych realizowane są również zadania w ramach Programu planowanych inwestycji w gospodarce wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Są to zadania na ogół wieloletnie i obejmują wszystkie inwestycje realizowane i planowane do wykonania w gospodarce wodnej.

Łącznie w Planie jest 821 zadań inwestycyjnych, na łączną kwotę 66 485 mln zł. Są one finansowane z różnych źródeł, m.in. ze środków Unii Europejskiej przyznanych w ramach Programów Operacyjnych w tym; Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnych Programów Operacyjnych, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dotacji gmin, pożyczek oraz środków własnych PGW Wody Polskie.

W roku 2020 realizowanych jest 252 zadania, których wartość wynosi 1,68 mld zł. Jako przykłady inwestycji PGW Wody Polskie mających na celu min. przeciwdziałanie skutkom suszy należy podać min: budowę zbiorników Wielowieś Klasztorna i Kąty Myscowa oraz stopieni wodnych Siarzewo, Niepołomice, Lubiąż, Ścinawa, Pisz.

PGW Wody Polskie zidentyfikowały też zadania na małych rzekach i ciekach, których realizacja przyniesie natychmiastowy efekt retencyjny na potrzeby produkcji rolnej. Planowana jest budowa, odbudowa lub remont 627 urządzeń wodnych (jazów, zastawek, mnichów itp.), których efektem ma być możliwość dodatkowego zmagazynowania 32,4 mln m3 na obszarze 30 - 40 tys. ha gruntów, w skali kraju.

Plan obejmuje 55 działań inwestycyjnych i 85 działań utrzymaniowych na łączną kwotę ok. 157 mln zł do zrealizowania w ciągu 3 lat. W tym roku do realizacji planowane są zadania na kwotę ok. 60 mln zł, które przyniosą pierwsze efekty retencyjne (ok. 3,2 mln m3).

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
ip123
2 lata temu
Koniecpol k. Częstochowy był "Polską w ruinie" bez wody w studni, w Pilicy jeszcze 6 lat temu . Od czterech lat ma zapowiadany wodociąg. Susza albo powódź -dlaczego tak jest co kilka lat? Wina może Tuska?