Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MI planuje zmiany w uzyskiwaniu uprawnień przez kierowców zawodowych

1
Podziel się:

Ministerstwo Infrastruktury (MI) planuje wprowadzenie zmian w uzyskiwaniu wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców, praw jazdy oraz w zakresie funkcjonowania Komisji ds. weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy, podał resort.

MI planuje zmiany w uzyskiwaniu uprawnień przez kierowców zawodowych

Celem projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw jest wdrożenie do polskiego systemu prawnego przepisów dyrektyw unijnych dot. wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych oraz praw jazdy.

"Nowością zaproponowaną w projekcie ustawy będzie umożliwienie prowadzenia szkoleń dla kierowców zawodowych w formie e-learningu. [...] Nowelizacja ustawy zakłada m.in. ustanowienie nowego dokumentu, w postaci karty kwalifikacji kierowcy, jako dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Dokument ten będzie wydawał starosta" - czytamy w komunikacie.

Nowe przepisy umożliwią wymianę informacji pomiędzy europejskimi organami, prowadzącymi szkolenia oraz wydającymi uprawnienia, o wydanych i cofniętych świadectwach kwalifikacji kierowcy (dokumenty potwierdzające ukończenie specjalistycznego szkolenia dla kierowców pojazdów ciężarowych lub autobusów), podano także.

Projekt ustawy wprowadza zmiany w zakresie warunków i sposobu szkolenia osób zamierzających lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy, w celu podniesienia efektywności tych szkoleń. Uproszczone i bardziej przejrzyste będą także zasady przeprowadzania testu kwalifikacyjnego, po zmianach testy będą się odbywały w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.

Ułatwieniem w wykonywaniu przewozu drogowego ma być zwolnienie niektórych kierowców z konieczności wykonywania nadmiarowych badań lekarskich i psychologicznych.

Przepisy zakładają także zwiększenie skuteczności nadzoru nad ośrodkami szkolenia, w szczególności poprzez wprowadzenie ściślejszej współpracy wojewody, jako organu nadzorczego, z wojewódzkim inspektorem transportu drogowego oraz okręgowym inspektorem pracy.

W projekcie wprowadzono zmianę sposobu stosowania przez starostę przepisów dotyczących osób, które kierowały pojazdem pod wpływem alkoholu. Zostaną zlikwidowane skierowania na badania i kursy reedukacyjne. Osoby ubiegające się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami będą musiały wykonać badania i kursy oraz uzyskać odpowiednie orzeczenia i zaświadczenia dopiero przed rozpoczęciem tego procesu.

Rozszerzone mają zostać zasady stosowania przepisów o zawieszeniu uprawnień do kierowania pojazdami.

W ramach projektu zaplanowano zmiany w funkcjonowaniu Komisji ds. weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych. Obecnie Komisja przygotowuje i weryfikuje pytania samodzielnie albo weryfikuje pytania przesłane przez podmioty zewnętrzne. Zgodnie z projektem Komisja będzie uprawniona do opracowywania nowych pytań. Dodatkowo planowane jest ograniczenie liczby członków Komisji, co ma przyczynić się m.in. do ograniczenia kosztów jej funkcjonowania.

Projekt nowelizacji jest na etapie rozpatrywania przez Komitet Stały Rady Ministrów (KSRM). Po przyjęciu przez KSRM, projekt trafi pod obrady Rady Ministrów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Ada
rok temu
I znowu Kowalski będzie bulił kasę za Free, karty pojazdu leżące bezużyteczne, ciągłe wymieniane PJ DR , a WORDy tylko przeglądają się jakie jeszcze kursy i szkolenia wymyślić, aby kasę naród płacił za ich genialne pomysły.