Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MI:14 lotnisk otrzyma 142,2 mln zł wsparcia w 2020 roku z powodu pandemii

0
Podziel się

Warszawa, 22.05.2020 (ISBnews) - Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekazał prezesowi Rady Ministrów projekt rozporządzenia, który gwarantuje wsparcie finansowe dla polskich portów lotniczych w związku z pandemią koronawirusa. Z pomocy będzie mogło skorzystać 14 lotnisk na łączną kwotę 142,2 mln zł, poinformowało Ministerstwo Infrastruktury (MI). 

MI:14 lotnisk otrzyma 142,2 mln zł wsparcia w 2020 roku z powodu pandemii
(Getty Images)
bEpHlpyZ

"Rok 2019 zakończyliśmy bijąc kolejne rekordy liczby obsłużonych podróżnych. Z polskich lotnisk skorzystało prawie 49 mln pasażerów. Czas pandemii zatrzymał ten dynamiczny rozwój, ale mamy nadzieję, że dzięki nowemu instrumentowi wsparcia polskie lotniska będą mogły wrócić na pierwotną ścieżkę wzrostu" - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, cytowany w komunikacie.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej. Zostaną nią objęte wszystkie lotniska, które przed wybuchem epidemii prowadziły regularną działalność operacyjną. Są to:

1. Lotnisko Chopina w Warszawie,

bEpHlpzb

2. Kraków - Balice,

3. Gdańsk im. Lecha Wałęsy,

4. Katowice - Pyrzowice,

5. Wrocław - Strachowice,

bEpHlpzh

6. Warszawa - Modlin,

7. Poznań - Ławica,

8. Rzeszów - Jasionka,

9. Szczecin - Goleniów,

bEpHlpzi

10. Bydgoszcz,

11. Lublin,

12. Łódź,

13. Olsztyn - Mazury,

bEpHlpzj

14. Zielona Góra - Babimost, wymieniono.

"W ten sposób dajemy narzędzie wsparcia dla wszystkich najważniejszych lotnisk w Polsce, wbrew zarzutom, które były w naszą stronę formułowane. Robimy to bez względu na to, czy port lotniczy jest prowadzony wyłącznie przez samorząd, czy ma w nim udział podmiot państwowy" - dodał wiceminister .

Rządowa pomoc trafi również do lotnisk, które są prowadzone przez władze samorządowe i to one ponoszą odpowiedzialność za prowadzenie obiektu, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego funkcjonowania. Decyzja o finansowym wsparciu została podjęta ze względu na znaczenie systemu infrastruktury lotniczej dla bezpieczeństwa i stabilności gospodarki państwa, podkreślono.

Na mocy rozporządzenia porty lotnicze będą mogły otrzymać dotację z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Dotacja będzie przyznawana na pokrycie kosztów, których katalog zostanie zawarty w projekcie rozporządzenia, wynika również z komunikatu.

bEpHlpzk

"Szacuje się, że na wsparcie zostanie przeznaczonych 142,2 mln zł w ciągu najbliższego roku. Oprócz tego wsparcia wszystkie lotniska - tak jak każdy inny podmiot gospodarczy - mogą skorzystać z rządowej pomocy w formie Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Antykryzysowej 2.0 czy Tarczy Finansowej" - podsumował resort.

bEpHlpzC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)