Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów. Zbuduje centrum danych

34
Podziel się

Microsoft ogłosił partnerstwo z polską Chmurą Krajową, spółką powołaną przez PFR i PKO BP. Amerykański gigant zapowiedział też największą w historii Polski inwestycję w technologię cyfrową. Za 1 mld dolarów chce m.in. budować centrum danych w Warszawie, a także wyszkolić przyszłych pracowników.

Microsoft zainwestuje nad Wisłą miliard dolarów.
Microsoft zainwestuje nad Wisłą miliard dolarów. (Pixabay)
bEiyTRbF

- Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy – powiedział podczas wideokonferencji dyrektor generalny Microsoft w Polsce Mark Loughran.

Microsoft planuje zbudować kilka centrów przetwarzania danych w chmurze (ang. data center). Ich lokalizacje zostały już wybrane. Centra powstaną w Warszawie i okolicach. Będą to pierwsze tego typu centra Microsoftu w Europie Środkowo-Wschodniej.

-Prace koncepcyjne i analityczne ruszyły już jakiś czas temu, także dzisiaj oficjalnie potwierdzamy budowę potężnych centrów obliczeniowych do obsługi chmury publicznej dla Polski - dodał członek zarządu polskiego oddziału Microsoft Paweł Jakubik.

bEiyTRbH
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Celem powołania Krajowej Chmury przez Polski Fundusz Rozwoju oraz bank PKO BP w 2018 roku było stworzenie infrastruktury technologicznej, która pozwoli różnym podmiotom na zdalne przetwarzanie danych, prowadzenie usług czy serwisów.

Microsoft zapowiedział także szkolenia dla przyszłych pracowników. - Od dzisiaj rozpoczynamy program podnoszenia kwalifikacji chmurowych dla 150 tys. polskich programistów. deweloperów i specjalistów IT - dodał Jakubik.

bEiyTRbN

Prezes Operatora Chmury Krajowej Michał Potoczek dodał, że oferta OChK dla firm już została rozszerzona o takie usługi, jak Microsoft Azure czy Microsoft Modern Workplace.

- Jak już dana firma znajdzie się na chmurze, będziemy oferować jej nasze usługi wsparcia transformacji i wspierać w optymalizacji kosztów obecności w chmurze – powiedział prezes.

Przedstawiciele Microsoft i OChK zwrócili uwagę, że data center zlokalizowany w Polsce pozwoli przedsiębiorstwom spełnić wymagania określone przez zapisy rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) i zapewni zgodność z wymogami przechowywania danych w Polsce.

Podpisanie strategicznego partnerstwa z Microsoft ma być kolejnym ważnym krokiem na drodze cyfryzacji. - Cyfrowa transformacja to wielka szansa na to, aby szybciej i skuteczniej uporać się z obecnym kryzysem. Technologia chmurowa to przyszłość, którą chcemy realizować już dzisiaj" - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

bEiyTRbO

Partnerstwo z Microsoft to kolejne strategiczne porozumienie zawarte przez OChK. We wrześniu 2019 roku OChK podpisał umowę o partnerstwie z Google, dzięki czemu w Polsce powstaje tzw. region Google Cloud czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEiyTRci
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(34)
Paweł1982
rok temu
I do czego będzie służyć to centrum przechowywania danych? Czy przypadkiem nie do tego, aby nam wszczepić chipy w rękę i mieć informacje o wszystkich i móc wszystkich kontrolować? Jak ktoś będzie niewygodny dla reżimu to się mu zablokuje konto i nie będzie mógł niczego kupić i zaraz zmięknie i zrobi to co reżim każe. Do tego to zmierza. Poczytajcie sobie ludzie o projekcie ID2020. Pod pretekstem "pandemii" koronawirusa światowa banda psychopatów szykuje nam cyfrowy totalitaryzm. Bez chipa nigdzie nie pojedziesz, nie polecisz, niczego nie kupisz (bo gotówki ma nie być), nie dostaniesz się do lekarza. Trzeba zrobić w Polsce i na świecie rewolucję, albo będziemy żyć w nazistowskiej dyktaturze. Wolność czy faszyzm. Wybór należy do nas.
Bebe
rok temu
Microsoft Bill Gates ..... Coś wam świta ? Coś wam nie gra? Czy nadal nic ?
JackieChan
rok temu
Bogatsze państwa już mają taką technologię, w końcu Polska im dorówna.
bEiyTRcj
1234
rok temu
Dobrze, trzeba iść do przodu technologicznie.
jaki
rok temu
Istotnym elementem całej inwestycji w Polsce ma być także prowadzony przez Macrosoft wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych polskich pracowników. O tym też nie można zapominać.
...
Następna strona