Notowania

Mimo podwyżek klienci nie uciekają. Play idzie na miliard zysku

Już czwarty kwartał z rzędu operator sieci Play zarabia ponad 200 mln zł na czysto. Od czerwca podniósł ceny abonamentu o 5 zł, a klientów nawet przybyło. Dzięki temu możliwe jest nawet przekroczenie miliarda zysku netto w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Rośnie liczba klientów Play. Ale głównie usług przedpłaconych.

W przyszłym roku odbędzie się aukcja częstotliwości na telefonię 5G. Play jest jednym z tych operatorów, którzy postanowili zebrać pieniądze, podwyższając abonament swoim klientom. O 5 zł miesięcznie wzrosły od czerwca opłaty.

Dane z raportu finansowego za trzeci kwartał pokazują, że klienci wcale nie uciekają w popłochu. Ich liczba wzrosła w trzecim kwartale o 101,2 tys. i doszła do 15,11 mln. Przekonała ich kampania reklamowa, czy wliczone w cenę większe transfery internetu? A może przeświadczenie, że inni też podwyższają? Przecież Orange też ogłaszał podwyżki.

Gdy wgłębić się bardziej w dane, to widać, że w Play'u rośnie jednak głównie liczba użytkowników przedpłaconych (pre-paid). Tych, którzy płacą abonament przybyło zaledwie 5,9 tys. To najgorszy wynik w historii spółki.

Zobacz też: Piotrowska-Oliwa: Brakuje edukacji, 5G nas nie usmaży

Klient abonamentowy płaci średnio 38 zł 30 gr miesięcznie, czyli o 50 gr więcej niż w drugim kwartale. Za rok będzie to już prawdopodobnie kwota przekraczająca 40 zł, gdy już większość abonentów odświeży ofertę na kolejny okres.

Klienci pre-paid mają dużo taniej i użytkowanie telefonu w Play kosztuje ich tylko 20 zł 80 gr miesięcznie. To więcej o 30 gr niż w kwartale drugim i o 1 zł 40 gr niż rok temu.

- Jesteśmy pewni, że w dłuższej perspektywie ceny będą stopniowo rosnąć z dwóch powodów: coraz większego zużycia danych i ewolucji otoczenia gospodarczego - powiedział prezes Jean-Marc Harion podczas telekonferencji dla analityków, cytuje PAP. - Polscy klienci są gotowi płacić nieco więcej za komunikację mobilną - dodał.

Rekordowy rok Play?

Play zarobił w trzecim kwartale 233,1 mln zł netto, co jest trzecim najlepszym wynikiem w historii spółki. Narastająco od początku roku spółka ma już 700,5 mln zł na plusie. Dla porównania, w całym rekordowym ubiegłym roku zarobiła 744,6 mln zł. Nie powinno być problemu z pobiciem tego wyniku, a być może "pęknie" okrągły miliard złotych.

Straty na kosztach roamingu w Unii Europejskiej też już nie wyglądają tak źle jak jeszcze w ubiegłym roku. W trzecim kwartale Play stracił na roamingu 446 mln zł w porównaniu do 497 mln zł rok temu i 464 mln zł dwa lata temu.

Więcej pieniędzy zaczyna przy tym zostawać w spółce, a nie przejmowanych jest przez akcjonariuszy. W przeciwieństwie do ubiegłego roku kapitały własne są dodatnie i wynosiły na koniec września 145 mln zł. Nie cała działalność finansowana jest już więc długiem.

W drugim kwartale do akcjonariuszy trafiło 368 mln zł jako dywidenda, czyli nieco więcej niż połowa wypłaty z poprzedniego roku. To kolejna przesłanka, że spółka przygotowuje "bazę" na przyszły rok, na aukcję 5G.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: telefonia komórkowa, 5g, play communications, ply, giełda, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2019

PrezesPlay to totalny Syf

13-11-2019

jerryZa parę miesięcy jak się okaże, że Play nie zdążył z budową własnych stacji przekażnikowych ów operator nie będzie nadążał z bieganiem na pocztę po … Czytaj całość

15-11-2019

GośćNajgorsze dziadostwo zasięgu brak Internet to już całkowicie szajc nigdy więcej tej sieci

Rozwiń komentarze (3)