Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

'Minutes' RPP: Skalę ożywienia gospodarczego ograniczy niepewność dot. pandemii

0
Podziel się:

Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) 15 września br. członkowie RPP ocenili, że skala ożywienia aktywności gospodarczej w Polsce może być ograniczana przez niepewność dotyczącą dalszego przebiegu i skutków pandemii, która może oddziaływać negatywnie na konsumpcje, inwestycje oraz akcję kredytową, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

'Minutes' RPP: Skalę ożywienia gospodarczego ograniczy niepewność dot. pandemii
(money.pl)

"Członkowie Rady wskazywali również, że skalę ożywienia gospodarczego może ograniczać też niższa dynamika wynagrodzeń oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych. Większość członków Rady oceniała przy tym, że ryzyka dla wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach są skierowane głównie w dół. Większość członków Rady była zdania, że tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP" - czytamy w "minutes".

Członkowie RPP podkreślili, że ważnym elementem, który będzie determinował koniunkturę w kolejnych kwartałach, pozostanie sytuacja na rynku pracy.

"Część członków Rady zwracała przy tym uwagę, że wraz z wygaszaniem instrumentów tarczy antykryzysowej możliwe jest większe dostosowanie zatrudnienia do obniżonego popytu w gospodarce, co negatywnie oddziaływałoby na nastroje gospodarstw domowych i ich konsumpcję. Wskazywano w tym kontekście, że w ostatnim czasie nastąpił wzrost obaw ankietowanych gospodarstw domowych dotyczących bezrobocia" - czytamy dalej.

Z centralnej ścieżki lipcowej projekcji NBP wynika, że spadek PKB sięgnie 5,4% w tym roku, a następnie Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 4,9% w 2021 r. i 3,7% w 2022 r. Powrót do poziomu PKB sprzed wybuchu pandemii będzie wydłużony w czasie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)