Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Morawiecki: Galerie handlowe i sklepy meblowe będą otwarte od przyszłej soboty

4
Podziel się:

Galerie handlowe i sklepy meblowe zostaną otwarte od przyszłej soboty, 28 listopada, w najwyższym reżimie sanitarnym. Restauracje, siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Także uczniowie przed świętami nie wrócą do nauki stacjonarnej, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Galerie handlowe i sklepy meblowe będą otwarte od przyszłej soboty

"Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej. Doprecyzował, że chodzi o otwarcie także galerii handlowych i sklepów meblowych.

Z kolei restauracje, puby, placówki gastronomiczne, podobnie jak siłownie i kluby fitness, zostaną zamknięte w okresie przedświątecznym do 27 grudnia.

Na razie uczniowie nie wrócą do nauki stacjonarnej.

"Zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 24 grudnia, ale następnie podjęliśmy decyzję, że ferie będą skumulowane między 4-17 stycznia. Ferie, które były rozłożone na różne województwa, żeby ruch w gospodarce był jak największy muszą być skumulowane, żeby ten ruch był jak najmniejszy" - powiedział premier.

Apelował, żeby mobilność w najbliższych tygodniach była jak najmniejsza, a także, by święta spędzać w gronie osób wspólnie mieszkających, bez przemieszczania się między miastami.

"Jeżeli zostaniemy w domach, około 18 stycznia będą pojawiać się pierwsze dawki szczepionki, musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i jak najmniejszą liczbą utraconych miejsc pracy" - podkreślił Morawiecki.

Zaznaczył, że w tej chwili jesteśmy na etapie nazwanym "bezpiecznikiem, czyli hamulcem bezpieczeństwa".

Przed dwoma tygodniami wprowadzono dodatkowe obostrzenia w handlu (zamknięcie galerii handlowych, ograniczenie limitu osób w małych sklepach do 1 osoby na 10 m2), turystyce (hotele mogą obsługiwać wyłącznie klientów odbywających podróże służbowe), rozrywce (zamknięcie kin, teatrów galerii).

Od kilku tygodni ograniczenia dotykają branży gastronomicznej, fitness, organizatorów imprez, kongresów i konferencji.

Jeżeli liczba nowych, potwierdzonych przypadków COVID-19 w ciągu 7 dni w skali kraju będzie na granicy 70-75 na 100 tys. osób, zostaną wdrożone zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu.

Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25, ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju, to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli będzie większa niż 10, a mniejsza niż 25 - to powrotu do stref żółtych.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 464 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowały w Polsce 819 262 osoby. Według danych resortu na wczoraj rano, 408 567 osób było objętych kwarantanną, 23 153 - nadzorem epidemiologicznym. Hospitalizowane były 22 643 osoby (na 37 558 łóżek dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 2 135 respiratorów (na 2 936 dostępnych w szpitalach). Dotychczas zmarły 12 714 osoby.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Hanna
4 lata temu
Cieszę się że meblowe są otwarte mogłam iść i spokojnie wybrać narożnik do salonu, przez Internet to nie to samo. Tu mogłam dokładnie obejrzeć narożnik z gala collezione, na który się zdecydowałam, mogłam na nim usiąść i sprawdzić czy jest wygodny. Mebel przeszedł testy pozytywnie ;)
Mefisto
4 lata temu
Psy po ekonomi talmudyczna religia z glist ludzkich i robactwa -w sumie ,jedni kradną drudzy handlują
grazynapalka1...
4 lata temu
Fajne by Było jak by te Galerie handlowe były otwarte
Mietek
4 lata temu
Otworzyć galerie to jest bardzo ważne. Wszystkie dzieci wakacje w jednym terminie żeby w spokoju czasem nie mogły odpocząć Tylko tak dalej powodzenia mości panowie