Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Morawiecki: Najtrudniejszy okres dostępności szczepionek potrwa do IV-V (aktual)

2
Podziel się

W dzisiejszej depeszy w tytule pojawiła się nazwa jednego z producentów szczepionek, tymczasem trudności z dostępnością we wskazanym okresie (tj. do kwietnia-maja) miałyby dotyczyć wszystkich szczepionek na rynku.

Morawiecki: Najtrudniejszy okres dostępności szczepionek potrwa do IV-V (aktual)
bDJRhbFN

Poniżej powtórzona depesza (bez zmian w treści, poza aktualizacją tytułu)

Firma Pfizer zmniejszyła dostawę szczepionek, bo potrzebowała tygodnia - dwóch na przestawienie linii technologicznych, by móc produkować jeszcze więcej szczepionek przeciw COCID-19, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że najtrudniejsza sytuacja będzie do kwietnia-maja, gdyż możliwości szczepienia są znacznie większe niż liczba szczepionek.

"Otóż informacje, które do nas spływają są następujące: firma Pfizer potrzebowała krótkiego czasu, tydzień dwa, na odpowiednie przestawienie linii technologicznych, po to żeby jeszcze więcej szczepionek w krótkim czasie móc wyprodukować i [...] nie tylko nadrobić te ubytki w dostawach, które na skutek tej zmiany wystąpią, ale przyspieszyć z nowymi szczepionkami" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

bDJRhbFP

Podkreślił, że polski rząd jest w kontakcie z Komisją Europejską, Komisja zaś w kontakcie ze wszystkimi dostawcami szczepionek. Zaznaczył, że rząd ma też swoje kontakty z dostawcami szczepionek, ale - jak powiedział - trzyma się procedury, którą uzgodniono na forum Komisji Europejskiej.

Premier zapewnił, że podczas jutrzejszego posiedzenia Rady Europejskiej będzie domagał się, żeby nie było więcej zmian w harmonogramie dostaw. Żeby - jeżeli jakiekolwiek zmiany miałyby się pojawić - to by oznaczały zwiększenie dostaw szczepionek.

"Najtrudniejszy będzie okres mniej więcej do kwietnia-maja, kiedy liczba dawek będzie daleko mniejsza niż nasze możliwości szczepienia" - dodał.

Morawiecki podkreślił, że wkrótce szczepienia będzie prowadzić ponad 6 tys. placówek, które będą gotowe wyszczepić ok. 8 mln osób miesięcznie.

bDJRhbFV

"Wszelkimi możliwymi sposobami naciskamy poprzez Unię Europejską oraz bezpośrednio na producentów szczepionek żeby te dostawy dawek szczepionek były jak najszybsze i jak największe" - dodał premier.

Dotychczas do Polski dostarczono 1 267 300 szczepionek.

Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku - ponad 1,52 mln. Obecnie zarejestrowane są dwie szczepionki: firmy Pfizer-BioNtech oraz Moderna, rozpoczęła się procedura rejestracji szczepionki firmy AstraZeneca.

bDJRhbGq
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
KOMENTARZE
(2)
AliG
miesiąc temu
Nawet 6 milionow nie zakupi , zobaczycie
AliG
miesiąc temu
Jak myslicie jak podbic cene? No wlasnie... zrobic cos limitowanego... niedostepneg... Pfizer wlasnie tak to rozgrywa