Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MPiT oczekuje wzrostu produkcji budowlanej do 20% r/r w kwietniu

2
Podziel się:

Wzrost produkcji budowlano-montażowej w kwietniu będzie zbliżony do 20% r/r, prognozuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). 

MPiT oczekuje wzrostu produkcji budowlanej do 20% r/r w kwietniu

Według wstępnych danych GUS, w marcu br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 10,8% r/r.

"Wynik ten wpisał się w oczekiwania rynku. To kolejny już miesiąc bardzo dobrych wyników w budownictwie, szczególnie jeśli uwzględnimy wysoką bazę sprzed roku, kiedy to produkcja budowlana wzrosła o 16,1%. Lepszych odczytów spodziewamy się w kolejnych miesiącach, a kulminacji produkcji budowlanej w połowie roku, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym roku" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Według resortu, w marcu 2019 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, najwyższy wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie budową infrastruktury (obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 27%). Roboty budowlane, głównie związane z wykończeniem inwestycji (specjalistyczne), wzrosły o 10,7%. Natomiast spadek notowały jednostki zajmujące się budową budynków (o 2,6%). W marcu wzrosła także liczba mieszkań oddanych do użytkowania (1,8% r/r), głównie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (1,3% r/r). Istotnie wzrosła też liczba rozpoczętych inwestycji deweloperskich (14%), jednak widoczny jest spadek liczby pozwoleń na budowę (21,7%), w tym szczególnie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (34%), co może rzutować na wyniki w kolejnych latach.

"W kwietniu oczekujemy przyspieszenia dynamiki produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 20%" - prognozuje resort.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
jaro
3 lata temu
sciema. juz spowalniamy. kryzys juz zaczyna nas dotykac. bedziemy leciec w dol jak po slizgawce
jaro
3 lata temu
sciema. juz spowalniamy. kryzys juz zaczyna nas dotykac. bedziemy leciec w dol jak po slizgawce