Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiT opublikuje do połowy września 'zieloną księgę' dot. fundacji rodzinnych

0
Podziel się:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) opublikuje w połowie września "zieloną księgę", rozpoczynając kilkutygodniowe konsultacje dotyczące powoływania fundacji rodzinnych, poinformował wiceminister Marek Niedużak.

MPiT opublikuje do połowy września 'zieloną księgę' dot. fundacji rodzinnych

"Do połowy września chcielibyśmy opublikować 'zieloną księgę' dotyczącą takiej instytucji, która się nazywa fundacja rodzinna. Na konsultacje chcemy przeznaczyć kilka tygodni" - powiedział Niedużak dziennikarzom w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Dodał, że w kilku krajach europejskich, takich jak Szwecja, Holandia, Szwajcaria powołuje się fundację rodzinną, którą z kolei powołuje senior rodu czy cała rodzina i przenosi się tę fundację cały majątek. Na nią jest przeniesiona firma, a ta fundacja działa mając na względzie interes członków rodziny

"W 'zielonej księdze' nie proponujemy konkretnych przepisów. Tylko z jednej strony pokazujemy, jak to działa w wybranych krajach europejskich. A z drugiej strony, podajemy potencjalne pomysły, jak by można było wprowadzić to do polskiego systemu prawnego. Czyli na pewno należałoby to zrobić u notariusza albo wpisywać do KRS-u, aby ta fundacja miała osobowość prawną. Ale są też pytania, jak można ją opodatkować albo w jaki sposób powinna być sprawowana władza czy kontrola nad fundacją. To jest dla nas otwarcie konsultacji, bo chcemy wiedzieć, co na to powie rynek, przedsiębiorcy, co myślą inne ministerstwa i jak widzą potrzebę wprowadzenia takiej instytucji, jakie rozwiązania można by przenieść na nasz grunt a jakie rozwiązania są np. nie do przeniesienia" - wyjaśnił wiceminister.

W jego opinii, bez względu na to kto po wyborach będzie ministrem czy wiceministrem odpowiedzialnym za gospodarkę, problem sukcesji, akumulacji kapitału polskiego pozostanie.

"Od kilku miesięcy obowiązuje ustawa o sukcesji dla firm jednoosobowych i ona zbiera bardzo dobre opinie. Już po tych kilku miesiącach widzimy, że dobrze funkcjonuje. Mamy ponad 8 tysięcy zarejestrowanych w CEIDG zarządców sukcesyjnych. Teraz czas na kolejny krok" - dodał Niedużak.

Jak wyjaśnił wiceminister, zarządca sukcesyjny to jest taka osoba, która na wypadek śmierci przedsiębiorcy ma przeprowadzić jego firmę przez ten okres sukcesji.

"Przez te kilka lat, w czasie którego jego dzieci, współmałżonek dzielą majątek i decydują, kto będzie prowadził firmę. Dzięki temu, ta firma nie umiera razem z przedsiębiorcą tylko ma szansę przetrwać i rozwijać się dalej. W przypadku fundacji zakładamy, że należałoby ją powołać przed śmiercią, najpóźniej w testamencie" - powiedział Niedużak.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)