Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MPiT: Słabsze dane o sprzedaży detal. w czerwcu efektem czynników jednorazowych

0
Podziel się:

Czerwcowe dane o sprzedaży detalicznej to jednorazowy efekt czynników pozaekonomicznych i nie powinien zaważyć na wynikach całego roku i pozytywnych oczekiwaniach dotyczących wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych, oceniają eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

MPiT: Słabsze dane o sprzedaży detal. w czerwcu efektem czynników jednorazowych

"Czerwcowe dane o sprzedaży detalicznej potwierdzają, że niekorzystny układ kalendarza może determinować ocenę gospodarczą. 3,7-proc. wzrost sprzedaży detalicznej (r/r, w cenach stałych) choć niższy niż w referencyjnych okresach (wzrost o 5,6% przed miesiącem i 8,2% przed rokiem) oceniamy jako jednorazowy efekt czynników pozaekonomicznych. Jednocześnie ten miesięczny odczyt nie powinien zaważyć na wynikach całego roku i pozytywnych oczekiwaniach dotyczących wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Według resortu, wzrost nastąpił w większości kategorii.

"Największy pozytywny wpływ na wynik miała sprzedaż odzieży i obuwia (wzrost o 12,9%), co należy wiązać z sezonową akcją wyprzedażową. Sprzedaż w sklepach niewyspecjalizowanych wzrosła o 9,3%, a sprzedaż farmaceutyków o 8,2%. Nadal pozytywny trend obserwujemy w sprzedaży samochodów (5,1%) oraz w dziale meblowym (8,9%)" - czytamy dalej.

W strukturze sprzedaży detalicznej zauważalne jest trwałe ożywienie w sprzedaży mebli, sprzętu RTV i AGD, zatem należy oczekiwać dalszego wzrostu sprzedaży budowlano-montażowej w czerwcu (GUS poda dane 23 lipca), podkreślił resort.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 3,7% r/r w czerwcu 2019 r. a ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,6%. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w czerwcu była wyższa niż przed rokiem o 5,3% i zwiększyły się o 1,5% m/m.

forex
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)