Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MR oczekuje spowolnienia inflacji do ok. 2,8 r/r w czerwcu

0
Podziel się

Warszawa, 29.05.2020 (ISBnews) - Inflacja konsumencka spowolni do ok. 2,8% r/r w czerwcu br., a w ujęciu miesięcznym nie zmieni się, przewidują eksperci Ministerstwa Rozwoju.

MR oczekuje spowolnienia inflacji do ok. 2,8 r/r w czerwcu
bErMNyIB

"W ocenie MR w czerwcu zaobserwujemy dalszy spadek dynamiki wzrostu cen żywności (nawet poniżej 6%) oraz zbliżoną do majowej dynamikę spadku cen paliw. Wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu wyniesie ok. 2,8% w ujęciu rocznym i nie zmieni się miesiąc do miesiąca" - czytamy w komentarzu resortu do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

GUS podał w szybkim szacunku, że inflacja wyniosła 2,9% w ujęciu rocznym w maju br. (wobec 3,4% r/r w kwietniu). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2% w maju.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,1% r/r, ceny nośników energii - wzrosły o 5,2% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 23,4% r/r. W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1%, nośników energii - spadły o 0,1%, a paliw do prywatnych środków transportu - spadły o 4,5%, podał też Urząd.

bErMNyID

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 3% r/r.

bErMNyJe
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)