Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Naftoport przeładował ponad 15 mln ton ropy i paliw od początku 2019 r.

1
Podziel się:

Naftoport z grupy kapitałowej PERN przeładował ponad 15 mln ton ropy naftowej i paliw w okresie od 1 stycznia do połowy listopada 2019 r., co oznacza, że już teraz firma przebiła dwunastomiesięczny rekord z roku 2018, podała spółka.

Naftoport przeładował ponad 15 mln ton ropy i paliw od początku 2019 r.

Takie obroty są efektem dywersyfikowania dostaw ropy naftowej przez polskie rafinerie, ale także zwiększonego importu surowca drogą morską, który miał miejsce w połowie roku w związku z kryzysem spowodowanym zanieczyszczoną ropą ze wschodu, podała spółka w komunikacie.

"Ten wynik to podkreślenie trendu, jakim podążają nasi klienci. Chodzi o wzrost zakupów ropy innej niż rosyjska, by wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Na taki rezultat miał także wpływ kryzys z ropą rosyjską, który spowodował jeszcze większe zainteresowanie usługami Naftoportu. Incydent z dostawami ze wschodu potwierdził fakt dużej odporności polskiej infrastruktury na podobne wydarzenia, ale także potwierdził słuszność realizowanych przez nas inwestycji" - powiedział prezes PERN i przewodniczący rady nadzorczej Naftoportu Igor Wasilewski, cytowany w komunikacie.

Naftoport w całym 2018 roku przeładował 14,9 mln ton ropy i paliw. Firma obsłużyła w tym czasie 314 statków, z czego jedną trzecią stanowiły duże zbiornikowce przekraczające 80 tys. ton. Tymczasem 13 listopada tego roku, w trakcie załadunku produktowca "Excello", Naftoport pobił wszystkie dotychczasowe rekordy.

"W maju tego roku, kiedy nie odbywały się dostawy surowca poprzez rurociąg 'Przyjaźń', Naftoport przeładował 2,2 mln ton ropy naftowej, podczas gdy w poprzedzającym okresie średnio w miesiącu rozładowywane było około 1 mln ton tego surowca. Dodatkowo, przez 46 dni unieruchomienia rurociągu 'Przyjaźń' Naftoport przyjął 51 zbiornikowców, czyli o 13 więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej" - czytamy w komunikacie.

"Naftoport jest dziś kluczową spółką zapewniającą dywersyfikację dostaw ropy naftowej do Polski, obrazuje stały, wzrostowy trend przeładunków tego surowca w ostatnich latach. Dlatego nieustannie musimy zabiegać, by zapewnić jej pełną gotowość do realizacji tej misji. Z tego wynikają niezbędne inwestycje i remonty. Tylko w tym roku przeznaczono na te cele nakłady w wysokości około 20 mln zł, w porównaniu do ok 12 mln zł w 2018 roku i blisko 13 mln zł dwa lata wcześniej" - dodał prezes Naftoportu Andrzej Brzózka, cytowany w komunikacie.

Naftoport z siedzibą w Gdańsku to spółka z większościowym udziałem PERN, zajmująca się przeładunkami ropy i produktów naftowych. W 2017 roku spółka miała 85,5 mln zł przychodów ze sprzedaży i 24 mln zł zysku netto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
meff
12 miesięcy temu
Artykuł o naftoporcie a zdjęcie a jakiegoś lotniska z arabowa czy innego dziwactwa