Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

NBP: Pandemia może wywołać efekt double-hit w sektorze ubezpieczeń

0
Podziel się

Na skutek pandemii COVID-19 w sektorze ubezpieczeń może zmaterializować się ryzyko double-hit. Oznacza to, że w niektórych podmiotach sektora może zmniejszyć się wartość posiadanych aktywów, przy równoczesnym wzroście rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w "Raporcie o stabilności systemu finansowego. Wydanie specjalne: skutki pandemii COVID-19".

NBP: Pandemia może wywołać efekt double-hit w sektorze ubezpieczeń
(Wikipedia)
bErynAMR

Bank centralny wskazuje, że wrażliwość sektora ubezpieczeń, w obliczu pandemii, wiąże się głównie z prowadzoną przez zakłady działalnością lokacyjną, a w mniejszym stopniu z działalnością ubezpieczeniową.

"Na skutek pandemii COVID-19 w sektorze ubezpieczeń może zmaterializować się ryzyko double-hit. Oznacza to, że w niektórych podmiotach sektora może zmniejszyć się wartość posiadanych aktywów, przy równoczesnym wzroście rezerw techniczno-ubezpieczeniowych wywołanym obniżeniem stopy wolnej od ryzyka. W obliczu spodziewanego spadku napływu składek wywołanego pandemią COVID-19 słabym punktem polskiego sektora ubezpieczeń, w tym zwłaszcza działu ubezpieczeń na życie, jest duży udział oczekiwanych zysków z przyszłych składek w środkach własnych" - czytamy w raporcie.

"Czynnikiem, który zwiększa wrażliwość zakładów ubezpieczeń na obecny szok jest fakt, że środki własne zakładu ubezpieczeń, który nabył istotne udziały w instytucjach finansowych, nie są pomniejszane o ich kapitały. W przypadku materializacji ryzyka w podmiocie zależnym (np. banku) nastąpi automatyczny spadek wartości środków własnych w zakładzie ubezpieczeń (efekt zarażania między instytucjami lub sektorami)" - wskazał też NBP.

bErynAMT

Bank centralny zwraca też uwagę, że spadek cen na rynkach finansowych oddziałuje na wycenę ich aktywów m.in. ubezpieczycieli.

"Spada również popyt na usługi ubezpieczeniowe, co znajduje odzwierciedlenie w spadku dynamiki składki przypisanej. Wszystkie te zjawiska prowadzą do zmniejszenia dochodowości zakładów ubezpieczeń, a w skrajnym przypadku mogą skutkować zagrożeniem wypłacalności niektórych podmiotów, to z kolei wymusiłoby ograniczenie przez nie świadczenia usług ubezpieczeniowych" - czytamy w raporcie.

bErynANu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)