Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

NBP: Prognozy zatrudnienia na I kwartał i cały 2021 rok uległy pogorszeniu

2
Podziel się:

Prognozy zatrudnienia sformułowane w grudniu 2020 r. na I kw. i cały 2021 r. uległy pogorszeniu i pozostały powyżej średniej długookresowej, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).

NBP: Prognozy zatrudnienia na I kwartał i cały 2021 rok uległy pogorszeniu
(money.pl)
bEEAZJOZ

"Wskaźnik kwartalnych prognoz zatrudnienia spadł w ujęciu kwartalnym i rocznym i przyjął wartość 6,7 pkt, gdyż 18,7% firm planowało zwiększyć zatrudnienie, a 12% - je zmniejszyć. Należy jednak podkreślić, że wśród jednostek przewidujących zmniejszenie zatrudnienia 60% podmiotów ocenia te działania jako przejściowe - na okres lockdownu" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

Pogorszenie kwartalnych prognoz zatrudnienia zanotowano w większości analizowanych klas, przy czym najsłabsze przewidywania dotyczą obecnie najmniejszych przedsiębiorstw, sektora usługowego (w tym hotelarstwa - 41% firm planuje zwolnienia, restauracji - 29% firm ma takie plany, turystyki - 78%) oraz energetyki i górnictwa i kopalnictwa, podał bank centralny.

W IV kw. 2020 r. presja pracowników na podniesienie płac utrzymała się na wyraźnie obniżonym - względem poprzedniego roku poziomie - bez jednak większych zmian w porównaniu do poprzedniego kwartału, podano również.

bEEAZJPb

"Uwzględniając korektę sezonową, ponad 20% firm planuje w I kw. 2021 r. podnieść płace, co oznacza 8-punktowy spadek odsetka takich przedsiębiorstw w ciągu kwartału i 17-punktowy spadek w horyzoncie rocznym " - czytamy dalej.

Ostatnie badanie SM odbyło się w grudniu 2020 r. W badaniu SM wzięło udział 2 621 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Prezentowane opracowanie opiera się głównie na dwóch źródłach danych: ankiecie Szybki Monitoring NBP (SM) oraz sprawozdaniach o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe(wyniki finansowe, dane GUS).

bEEAZJPC
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Pol
8 miesięcy temu
Ale odkrycie... W pierwszym kwartale zawsze spada zatrudnienie.
Hmmm
8 miesięcy temu
Za odprawę ze zwolnienia kupuje się kryptowalutę ( bitcoin, xlm, ethereum epic ) i spokojnie czeka ... najpotężniejsze wzrosty jak zawsze pojawiają się końcem roku w kryptowalutach.