Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

NBP wszedł na rynek akcji. Zainwestował w kontrakty na indeksy giełdowe

29
Podziel się:

NBP zaczął inwestować w akcje, a dokładnie w kontrakty na indeksy akcji w USA i Europie, wynika z wypowiedzi wiceprezes NBP.

NBP wszedł na rynek akcji. Zainwestował w kontrakty na indeksy giełdowe
Adam Glapiński, prezes NBP. (East News)
bEKqlnfV

"Jeżeli chodzi o rezerwy utrzymywane przez NBP, robimy przegląd tych narzędzi, które stosujemy i w zeszłym roku zarząd NBP podjął decyzję o przyjęciu niewielkiej ekspozycji na rynek akcji poprzez kontrakty futures” – powiedziała w środę wiceprezes NBP Marta Kightley podczas posiedzenia komisji sejmowej.

"To są kontrakty na główne indeksy akcji na rynku amerykańskim i europejskim. To jest nowość i to zostało wprowadzone w tym roku" – dodała.

bEKqlnfX

NBP nie jest ani pierwszym bankiem na świecie ani w Europie, który zdecydował się na taki krok. Mimo to, słowa wiceprezes NBP to spore zaskoczenie. Co prawda taki pomysł pojawiał się już w wypowiedziach Eryka Łona, jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, jednak bank centralny nigdy nie informował o planach inwestycji w akcje.

Zobacz także: Lex TVN. Ekonomista: Zagrożenie dla gospodarki, inwestorzy już o to pytają

Indeksy giełdowe są obliczane na podstawie cen akcji wybranych spółek giełdowych. Na przykład indeks WIG20 skupia dwadzieścia największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, a indeks S&P 500 - 500 największych przedsiębiorstw na giełdzie amerykańskiej.

bEKqlngd

Indeksy mogą być też branżowe - wtedy należą do nich firmy z konkretnych branż. Wiceprezes NBP nie ujawniła, jakich konkretnie indeksów dotyczy inwestycja banku centralnego. Wspomniała jedynie, że chodzi o kontrakty na główne indeksy akcji na rynku amerykańskim i europejskim.

Kontrakt terminowy (futures) to rodzaj umowy, w której inwestor zobowiązuje się sprzedać (lub też kupić, w zależności od przyjętej pozycji) określony instrument bazowy za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie. Zysk inwestora zależy więc od tego, czy trafnie przewidział, jak będzie wartość danego instrumentu bazowego (np. indeksu giełdowego) w przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKqlngy
gospodarka
inwestycje
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
żorż
3 miesiące temu
a nie w nowe doopery dla Glapy???
8 gwiazd
3 miesiące temu
"NBP zaczął inwestować w akcje" Kontrakty terminowe to NIE są AKCJE! Na portalu (niby)ekonomicznym takie bzdury wypisujecie.
antyjanusz
3 miesiące temu
Sami bankowcy na tym forum ale warzywniaka nie potrafiliby poprowadzić z zyskiem.
bEKqlngz
Szlachcic
3 miesiące temu
Popłyniemy z ta hazardowa polityka Glapinskiego. Kto mu na to pozwolił ikto w przypadku straty poniesie konsekwencje. Robia co chcą tak jak za komuny.
Gość
3 miesiące temu
Obecny obóz rządzący zrobił z NBP partyjny bank spekulacyjny.
...
Następna strona