Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z kim warto iść na NewConnect

0
Podziel się:

Pierwszy ranking autoryzowanych doradców rynku NewConnect, przygotowany przez Money.pl i Gazetę Prawną.

Z kim warto iść na NewConnect

Kancelaria Celichowski, Szyndler, Więckowska i Partnerzy wygrała pierwszy ranking autoryzowanych doradców rynku NewConnect - przygotowany przez Money.pl i Gazetę Prawną.

Ranking autoryzowanych doradców (AD) obejmuje 35 debiutów od początku istnienia rynku do końca lutego bieżącego roku. Ideą rankingu była jak najbardziej uniwersalna ocena zarówno z punktu widzenia doświadczeń debiutującej spółki, jak i korzyści inwestorów, którzy zdecydowali się nabyć akcje podopiecznego doradcy NewConnect.

Autoryzowani doradcy na rynku NewConnect
Główny ranking (co najmniej dwóch debiutantów) punkty
Kancelaria Celichowski 26,36
CEE 26,3
Invest Consulting 26,09
ECM 24
Ruciński i Wspólnicy 24
CapitalOne 22,8
Investin 22,8
Capital Partners 22,2
GoAdvisers 20,2

W efekcie ocena każdego doradcy opierała się na czterech elementach: anonimowej ocenie współpracy dokonanej przez emitenta (tylko dwie spółki wśród wszystkich debiutantów wstrzymały się z wypełnieniem ankiety), wskaźniku pozyskanej kwoty z oferty do wartości bilansowej oraz zachowaniu kursu debiutanta w pierwszym dniu notowań, a także po miesiącu od wejścia na NewConnect (ze względu na krótki okres istnienia rynku).

Spadek ceny akcji po miesiącu w porównaniu do średniej branżowej wiązał się z ujemnymi punktami. Premiowana była również aktywność doradcy na rynku, a więc liczba spółek wprowadzonych na rynek w ciągu pół roku od utworzenia NewConnect. Główny ranking uwzględnia tych autoryzowanych doradców, którzy wprowadzili przynajmniej dwie spółki. Ranking rezerwowy obejmuje doradców, którzy wprowadzili dotychczas jedną firmę.

Autoryzowani doradcy na rynku NewConnect
Ranking rezerwowy (z jedną wprowadzoną spółką) punkty
Forystek&Partnerzy 23,7
EBC Solicitors Arkadiusz Stryja 22
ProfesCapital 19,7
IPO Doradztwo Strategiczne 19,1
Tomasik Chabasiewicz i Partnerzy 14,3
Kancelaria Waluga i Wspólnicy 8,6

Zwycięzcą zestawienia okazała się Kancelaria Celichowski, Szyndler, Więckowski i Partnerzy. Jako autoryzowany doradca Kancelaria wprowadziła trzy spółki. Źródłem sukcesu kancelarii były przede wszystkim wysoka średnia ocen od spółek i dobre notowania akcji podopiecznych.

Kancelaria dosłownie o włos wyprzedziła firmy CEE Capital oraz Invest Consulting. Doradca, należący do Wrocławskiego Domu Maklerskiego, zasilił w omawianym okresie nowy rynek rekordową ilością ośmiu spółek. Dodatkowo zdecydowana większość spółek, które weszły na NewConnect z CEE pozyskiwała spore środki na rozwój. Za co przede wszystkim punktowała wrocławska firma.

Z kolei Invest Consulting otrzymał wysokie noty od pięciu wprowadzonych spółek, wspierał emitentów przy pozyskaniu kapitału. Wpływ na ostateczny wynik w rankingu miały notowania podopiecznych obu doradców po miesiącu. Zdarzyły się wpadki, które zaważyły na ostatecznym wyniku rankingu.

Tymczasem kolejne miejsca zajęły firmy ECM i Kancelaria Ruciński i Wspólnicy. Wprowadzili oni odpowiednio dwie i trzy spółki, które z reguły solidnie oceniły współpracę z tymi doradcami.

Obaj podopieczni ECM pozyskali całkiem spory kapitał. Z kolei z trzech spółek Kancelarii Ruciński i Wspólnicy dwie przeprowadzały ofertę akcji (w tym jedną ,,starych" akcji). Debiutanci mieli również z reguły bardzo udane starty i nieźle dawali sobie radę w pierwszym miesiącu notowań.

Kolejne miejsce ex aequo zajęły firmy CapitalOne i Investin. Obie wprowadziły dotychczas po dwie spółki. Solidne oceny od spółek, wsparcie przy pozyskaniu kapitału. Jednak słabsze na tle innych akcji, zachowanie kursów ich podopiecznych sprawiły, że niewiele, ale jednak, zabrakło do czołówki.

Capital Partners, pomimo pozytywnych ocen od firm, wprowadził dwie spółki bez oferty. Ich słabe notowania po miesiącu od debiutu przyniosły doradcy ujemne punkty. Podobnie było w przypadku GoAdvisers, którego spółki również nie utrzymały zysków z debiutu.

W rezerwowym rankingu, który pokazuje stawkę doradców, którzy wprowadzili dotychczas jedną spółkę na czoło wysunęła się Kancelaria Forystek i Partnerzy, wprowadzająca Auxilium. Doradca punktował we wszystkich segmentach rankingu. W efekcie otrzymał bardzo wysoką notę.

Niewiele gorzej notowane są pojedyncze _ deale _ EBC Solicitors Arkadiusz Stryja (IQ Partners)
oraz Profes Capital (Aton) i IPO Doradztwo Strategiczne (Invest Connect)
. Słabsze oceny otrzymały Kancelarie Tomasik, Chabasiewicz (Północ Nieruchomości) , a także Waluga i Wspólnicy (WDM)
.

METODOLOGIA RANKINGU

Wyróżniono 3 obszary kluczowe w ocenie doradcy wraz z wagami ocen składowych:

I - finanse - waga 50%

II - satysfakcja zarządu spółki - waga 40%

III - aktywność AD na NewConnect - waga 10%

Obszar I - finanse

- analiza danych w ramach poszczególnych wag:

1. stosunek zebranych pieniędzy z emisji / wartość bilansowa spółki z prospektu (wyrażony w % - każdy 1%=1pkt.) - waga 33%
2. stosunek kursu w dniu debiutu (zamkniecie dnia) / cena emisyjna (wyrażony w % - każdy 1%=1pkt.) - waga 33%
3. stosunek kursu po 1 m-cu od debiutu / kurs z dniu debiutu (wyrażony w % - każdy 1%=1pkt.) - waga 33%

  • Punkty 2 i 3 dodatkowo przeważone przez średni kurs spółek z branży (o podobnym profilu działalności jak badana spółka) - jeśli kurs spółki wyższy o więcej niż 5% to + 5 punktów, jeśli w przedziale +/- 5% to punktacja bez zmian, jeśli niższy o więcej niż 5% to - 5 punktów

Obszar II - satysfakcja zarządu spółki ze współpracy z Autoryzowanym Doradcą

- wywiady telefoniczne z przedstawicielami zarządów spółek z NewConnect - wyniki analizowane w ramach wag ocen:

1. ocena wsparcia prawnego
(na skali 1-5, gdzie odp. 1 = 2 pkt; zaś 5 = 10pkt.) - waga 20%
2. ocena doradztwa biznesowego
(na skali 1-5, gdzie odp. 1 = 2 pkt; zaś 5 = 10pkt.) - waga 20%
3. ocena doradztwa giełdowego Autoryzowanego Doradcy
(na skali 1-5, gdzie odp. 1 = 2 pkt; zaś 5 = 10pkt.) - waga 20%
4. ocena wsparcia przy pozyskaniu kapitału (znalezieniu inwestorów chętnych na walory)
(na skali 1-5, gdzie odp. 1 = 2 pkt; zaś 5 = 10pkt.) - waga 40%
5. czy poleciłby tego doradcę innym spółkom - tak/nie
(jeśli tak + 30% punktów, jeśli nie - 30% punktów)

Obszar III - aktywność doradcy na NewConnect

1. za każdą spółkę więcej niż 1 wprowadzoną na NewConnect + 1 pkt.

Jeśli autoryzowany doradca wprowadził więcej niż 1 spółkę to wyniki we wszystkich spółek jakie wprowadził zostaną uśrednione do jednej wartości punktowej.

newconnect
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)