Notowania

technologie
23.09.2019 08:21

Nexera: Na terenach mniej zurbanizowanych z outsourcingu IT korzysta 38% firm

Warszawa, 20.09.2019 (ISBnews) - Na terenach mniej zurbanizowanych Polski ze wsparcia zewnętrznych podmiotów do obsługi IT korzysta 38% lokalnych przedsiębiorstw wobec średniej krajowej, wynoszącej 71% w 2018 r według danych GUS, poinformował ISBnews prezes Nexery Jacek Wiśniewski.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Firmy zlokalizowane na terenach pozamiejskich, które zaprosiliśmy do badania, wciąż korzystają z łącz o przepustowościach znacznie ograniczających bądź nawet uniemożliwiających wdrażanie rozwiązań chmurowych czy zlecanie obsługi wybranych obszarów zarządzania przedsiębiorstwem na zewnątrz. Ponadto, dość duży odsetek firm nadal wspomaga się łącznością mobilną, której efektywność w przypadku zastosowań biznesowych jest zwykle niewystarczająca. Dowodzi to potrzeby powiększania zasięgu sieci światłowodowych o kolejne tereny, które na ten moment pozostają internetowymi białymi plamami" - powiedział ISBnews Wiśniewski.

Firma zrealizowała z GfK badanie #RegionyNexery2019 na terenie pięciu województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

W ocenie prezesa Nexery, niższy względem ogólnokrajowej średniej stopień stosowania rozwiązań outsourcingu IT przez lokalne firmy to nie jedyny wniosek potwierdzający braki w dostępności szybkiej sieci internetowej na obszarach mniej zurbanizowanych.

"Okazuje się, że mimo, iż niemal 70% firm zlokalizowanych na terenie Regionów Nexery posiada stałe, przewodowe łącze do Internetu, ponad połowa z nich (54%) także łączy się z globalną siecią mobilnie, za pośrednictwem telefonii komórkowej. Ponadto, dla 15% ogółu analizowanych firm główną formą łączności z Internetem pozostają nadal łącza radiowe" - wskazał Wiśniewski.

Niemal 30% badanych przedsiębiorstw dysponuje łączem, którego transmisja danych nie przekracza 10Mb/s. Ogółem, 87% firm funkcjonujących na obszarach Regionów Nexery posiada połączenie z globalną siecią o prędkości wynoszącej maksymalnie 100Mb/s. Łącza o przepustowości powyżej 300Mb/s są używane jedynie przez 2% przedsiębiorstw.

"W dobie zyskującej na sile coraz bardziej cyfrowej gospodarki i uzależnienia operacji biznesowych od analizy ogromnych ilości danych, posiadanie odpowiednio szybkiej i stabilnej łączności z internetem często staje się priorytetem. Nie jest to jedynie 'suche' wnioskowanie, a opinia oparta na faktach. Już dziś piszą do nas firmy o różnym charakterze działalności, funkcjonujące na terenie naszych regionów, z zapytaniami o to, kiedy dotrze do nich sieć światłowodowa, gdyż chcieliby korzystać z szybkiego internetu, a nie mają takiej możliwości. To także sygnał dla dostawców usług outsourcingu IT, przed którymi z pewnością otworzy się kolejny rynek wśród przedsiębiorstw dotąd wyłączonych z dostępności szybkiej infrastruktury internetowej" - wskazał prezes Nexery.

Badanie przeprowadzono w czerwcu 2019 roku na grupie 1649 mieszkańców, 403 przedstawicieli firm oraz 187 pracowników jednostek samorządu terytorialnego na terenie czterech Regionów Nexery. Wywiady realizowane były metodą CAPI w przypadku mieszkańców oraz CATI w pozostałych grupach.

Nexera sp. z o.o. to wspólne przedsięwzięcie Infracapital, europejskiego funduszu infrastrukturalnego ze znaczącym doświadczeniem w inwestycjach w sektorze telekomunikacyjnym i Nokii, które połączyły siły, aby zbudować zaawansowaną technologicznie sieć światłowodową w Polsce.

Sebastian Gawłowski

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz