Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NFG: Co piątemu przedsiębiorcy banki odmówiły udzielenia kredytu w 2019 r.

2
Podziel się:

Już 20,6% przedsiębiorstw spotkało się z odmową kredytu ze strony banku w 2019 r. wobec 14,1% odmów w 2016 r., wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla "Percepcja faktoringu w MŚP" zrealizowanego na zlecenie firmy faktoringowej NFG.

NFG: Co piątemu przedsiębiorcy banki odmówiły udzielenia kredytu w 2019 r.

"Najnowszy raport Instytutu Keralla na zlecenie firmy faktoringowej NFG "Percepcja faktoringu w MŚP", wskazuje, że w 2019 roku 20,6% przedsiębiorstw spotkało się z odmową kredytu ze strony banku. W 2016 roku takiej odmowy doświadczyło 14,1% przedsiębiorców. Widać więc, że dostępność kredytów firmowych w Polsce spada, co oznacza, że coraz więcej właścicieli ubiegających się o kredyt, nie otrzymuje niezbędnego wsparcia" - czytamy w komunikacie.

Najbardziej stratne w tym przypadku są JDG-i (20,6% wskazań) i małe spółki (24,1%), a także przedsiębiorcy prowadzący działalność usługową (22,6%) i produkcyjną (22,1%). Nieco rzadziej odmowę słyszały firmy średnie (13%) oraz działające w branży handlowej (15,4%).

"Kredyty przez wiele lat były jednym z najpopularniejszych narzędzi finansowych. Dotychczasowe nasze badania wskazują, że wybiera je 42,1% przedsiębiorców z sektora MŚP. A wynika to głównie stąd, że przedsiębiorcy po prostu nie znają innych narzędzi wsparcia finansowego. Teraz, kiedy banki przykręcają kurek z kredytami, gros tych przedsiębiorców nie wie, skąd pozyskać środki na bieżącą działalność i inwestycje. Tymczasem negatywna ocena scoringowa w banku nie przekreśla szans na finansowanie, bo jest jeszcze faktoring, który można uzyskać szybko, łatwo i niższym kosztem. Chciałbym, aby przedsiębiorcy mieli tego świadomość" - powiedział prezes NFG Dariusz Szkaradek, cytowany w komunikacie.

NFG zwraca uwagę, że w I kw. 2019 r. banki znów zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów dla przedsiębiorców, a wynika to m.in. ze wzrostu ryzyka niektórych branż (np. branży budowlanej), ale również rezygnowanie z mniej rentownych produktów bankowych.

"Istotnie, sytuacja finansowa branży bankowej od kilku lat pogarsza się. Wzrost kosztów, regulacyjne obciążenia czy niskie stopy procentowe - to tylko niektóre problemy tego sektora. Według Związku Banków Polskich, zwrot z kapitałów sektora bankowego w 2018 roku zmniejszył się prawie o połowę w stosunku do roku 2011, a zysk netto sektora w styczniu br. skurczył się do 255 mln zł wobec 1,75 mld zł w 2013 r." - czytamy także.

Optymizmem nie napawają też dane Krajowego Rejestru Długów, z których wynika, że wartość przeterminowanych należności, jakie mają spółki i mikroprzedsiębiorstwa wobec banków, wzrosła w ciągu roku o ponad ćwierć miliarda złotych (z 969 mln zł do 1,2 mld zł), a odsetek firm, które przestały terminowo spłacać kredyty w bankach, wzrósł o 30%. Nic więc dziwnego, że banki postanowiły zaostrzyć kryteria udzielania kredytów dla firm, podano także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Betty
4 lata temu
@Xini u mnie brat korzysta z faktoringu w idea money. Rozglądasz się za czymś?
Joko
4 lata temu
Tym bardziej,kolejny powód, żeby zamiast kredytu, korzystać z faktoringu w firmie