Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Niemcy załatwiają ropę z Polski. Kluczowe dostawy dla rafinerii

21
Podziel się:

W przyszłym tygodniu do Warszawy przyjedzie wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Robert Habeck. Jednym z tematów rozmów będą dostawy ropy naftowej z Gdańska dla rafinerii Schwedt zaopatrującej w paliwa m.in. Berlin.

Niemcy załatwiają ropę z Polski. Kluczowe dostawy dla rafinerii
Wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Robert Habeck. (GETTY, Sean Gallup)

Wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Robert Habeck przyjeżdża do Polski. Będzie rozmawiał z polskim rządem na temat kontynuacji dostaw ropy naftowej do rafinerii PCK w Schwedt przy granicy polsko-niemieckiej - donosi "Deutsche Welle".

Jak poinformowała rzeczniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki Habeck uda się do Warszawy wraz ze swoim sekretarzem stanu Michaelem Kellnerem w przyszłym tygodniu.

Niemcy liczą na ropę z Polski. Zabezpieczają bowiem ważną rafinerię. Embargo na rosyjską ropę wsparte sekcjami na paliwa dostarczanymi drogą morską z Rosji wymusiły na europejskich stolicach zmianę kierunków dostaw surowca.

Niemcy posiadają dostęp do własnego portu w Rostocku, jednak jego możliwości, jaki przepustowość łączącego z nim ropociągu są ograniczone. Z pomocą przychodzi kierunek wschodni i polski Naftoport.

Na początku grudnia 2022 ministrowie Anna Moskwa i Robert Habeck podpisali porozumienie, w którym zadeklarowali wzajemne wsparcie w zapewnieniu bezpiecznej pracy tak polskich rafinerii w Gdańsku i Płocku, jak również niemieckich rafinerii w Leuna i Schwedt.

Polska stała się więc szczególne istotnym naftowym oknem na świat dla Niemiec, co wielokrotnie podkreślało w korespondencji z money.pl Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu Niemiec. "PCK pracuje stabilnie z ropą naftową kupowaną na rynkach światowych, która dostarczana jest trzema trasami dostaw - portem w Rostocku, portem w Gdańsku oraz ropą kazachską poprzez system polskich rurociągów" - informowało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Buce
1 tyg. temu
Ropa z Kazachstanu? A kto jest wlascicielem jak nie Rosjanie? Ropa z Kazachstanu to ropa Rosyjska.
Bruno
1 tyg. temu
Miało tak być że Orlen przejmie ruskie udziały w Swched i będzie tłoczył ropę z Gdańska. Ciekawe jak to rozegrać nierząd tfuska🤔
Wpropagaandzi...
1 tyg. temu
Oho już wiemy po co ta afera z Lotosem...pewno Niemcy mają chęć mieć ją na własność więc trzeba by to oddzielić od Orlenu i sprzedać...
jankes
2 tyg. temu
Europa ma kupować w USA a Europejczycy pracować w amerykańskich firmach a nie myśleć o jakiejś własnej produkcji. Do roboty u jaśnie pana chamy. I sankcjonować mi tu Rosje.
Vincent
2 tyg. temu
W zamian za to że niemcy będą kupowali od nas ropę, my od niemców kupimy wiatraki simensa
...
Następna strona