Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nietypowa transakcja na akcjach CD Projektu. Nieznany inwestor przepłacił kilka milionów

11
Podziel się:

Nieznany inwestor kupił akcje producenta gier po cenie 40 proc. wyższej od rynkowej – zauważa Puls Biznesu. CD Projekt jest największą spółką notowaną na warszawskiej giełdzie.

Nietypowa transakcja na akcjach CD Projektu. Nieznany inwestor przepłacił kilka milionów.
Nietypowa transakcja na akcjach CD Projektu. Nieznany inwestor przepłacił kilka milionów. (Wikipedia)

Chodzi o tak zwaną transakcja pakietową, czyli transakcję przeprowadzoną poza systemem notowań ciągłych, najczęściej między dużymi inwestorami. W ubiegły piątek w takiej transakcji właściciela zmieniło 10 tys. akcji po cenie 558,6 zł za sztukę, czyli blisko 38 proc. drożej niż kurs sesyjny.

Sytuacja powtórzyła się we wtorek, także w transakcji pakietowej. Taki sam pakiet akcji został kupiony po 558,6 zł. We wtorek kupujący przepłacił za akcje producenta „Wiedźmina” względem kursu sesyjnego blisko 40 proc.

Cała spółka w transakcjach została wyceniona na 53,69 mld zł, czyli na poziomie, którego nigdy nie zanotowała na GPW. Jeżeli w obu przypadkach był to ten sam podmiot, w obu transakcjach na akcje producenta gier wydał 11,2 mln zł, czyli przepłacił ponad 3 mln zł.

Zobacz także: Zatory płatnicze pod lupą UOKiK. "Firmy znalazły sobie sposób na tani kredyt"

Maklerzy i zarządzający funduszami, z którymi rozmawiał Puls Biznesu nie potrafią wytłumaczyć sensu tych transakcji. Przyznają oni, że ciężko znaleźć dla niej ekonomiczne uzasadnienie. Wskazują też, że czasem takie transakcje się zdarzają, ale ciężko ocenić, jakie są intencje stron. Być może chodzi o kwestie podatkowe lub jakąś inną optymalizację.

Warto też zauważyć, że 40-procentowe odchylenie od ceny rynkowej to maksimum, na jakie pozwala giełda w transakcjach pakietowych zawieranych poza godzinami sesji.

W tym roku kurs CD Projekt wzrósł o 36 proc., a kapitalizacja spółki to ponad 36 mld zł. Na początku kwietnia producent gier został spółką o największej kapitalizacji w Polsce. Trzeba jednak zaznaczyć, że stało się tak w dużej mierze z powodu spadków wywołanych epidemią koronawirusa - jeszcze pod koniec ubiegłego roku PKO BP było warte ponad 40 mld zł. Dziś jest to nieco ponad 29 mld zł.

W czerwcu CD Projekt poinformował, że przesuwa datę długo wyczekiwanej gry "Cyberpunk 2077" na listopad 2020 roku. Wcześniej zapowiadano, że premiera nastąpi we wrześniu. W czerwcu dostęp do gry uzyskały media i inni liderzy opinii.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
wiadomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
ehe
2 lata temu
cd projekt uważaj lepiej by x ku... Was nie przejął.
odpowiadac
2 lata temu
JAKIM CUDEM kupił po 558 zł skoro akcje nigdy nie przekroczyły 500zł??? " W ubiegły piątek w takiej transakcji właściciela zmieniło 10 tys. akcji po cenie 558,6 zł za sztukę, czyli blisko 38 proc. drożej niż kurs sesyjny."
MrM
2 lata temu
Pewnie była duża strata, to trzask i wrzuciło się sprzedaż bez podatku, potem odkupienie i mamy te same akcje, a nie ciągnie się za nami podatek do zapłacenia...
lemali
2 lata temu
Wycenić fundusze na koniec kwartału trzeba było. W jednym było za dobrze albo już dramatycznie źle, w drugim brakowało kilka baniek, aby zarządzający premię dostali. To myk tu i tam. Premia jest, a uczestnicy ? Hm...
2077
2 lata temu
ktos tu chyba w cybera za mocno wierzy