Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Notowania na GPW pozostaną w cieniu Brexitu i sprawy chińskiej

0
Podziel się:

Warszawa, 22.10.2019 (ISBnews/ CMC Markets) - Pomimo, iż kwestia Brexitu ponownie wróciła ,,na tapetę", inwestorzy zdają się być zmęczeni niekończącą się sagą i dają temu wyraz wzrostem popytu na akcje europejskie, a niewielkim, pozytywnym rykoszetem dostaje również parkiet warszawskiej giełdy. Dziś kluczowe w dalszym ciągu pozostaną nastroje na globalnych rynkach i oczekiwania na nowe informacje z ,,frontu" amerykańsko-chińskiego konfliktu handlowego.

Notowania na GPW pozostaną w cieniu Brexitu i sprawy chińskiej

WIG20 zyskał wczoraj 0,85%, indeks szerokiego rynku WIG 0,69%, a indeks średnich spółek mWIG 0,29%. Na czerwono zakończył sesję jedynie indeks małych spółek sWIG80. Kapitał zagraniczny w dużej mierze pozostał jednak na zachodzie, o czym świadczą relatywnie niskie obroty na poziomie 600 milionów złotych. Jeżeli jednak kapitał ten napłynie dziś na polski parkiet, wówczas WIG20 powinien utrzymać się powyżej wsparcia na poziomie 2150. Napłynąć może z giełdy niemieckiej - indeks DAX znalazł się wczoraj na piętnastomiesięcznym szczycie, nie można zatem wykluczyć pojawienia się chęci realizacji zysków. Pozycje inwestorów przeprowadzających transakcje na platformie transakcyjnej CMC Markets wskazują, że taki scenariusz jest według nich bardzo prawdopodobny. 78% wartości wszystkich pozycji utrzymywanych na kontraktach CFD na indeks DAX stanowią obecnie pozycje krótkie, które dodatkowo przyrosły dziś o 6 punktów procentowych.

Pomimo, iż temat Brexitu pozostanie w tym tygodniu w centrum uwagi, tak naprawdę można traktować go jako pretekst do wzrostów i spadków na rynkach, a nie faktyczny czynnik ryzyka w bieżącym roku. Pozytywny odbiór zeszłotygodniowego porozumienia Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, które zwiększyło prawdopodobieństwo ,,rozwodu" pod koniec bieżącego miesiąca, zostało odebrane równie pozytywnie, co zdecydowanie oddalające taką możliwość złożenie przez Borisa Johnsona wniosku o przedłużenie terminu opuszczenia struktur UE.

Obecnie istotniejsze wydają się rozwijające się nieco bardziej dynamicznie kwestie konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Na czwartek planowane jest wystąpienie wiceprezydenta USA, Mike'a Pence'a, poświęcone tematyce Chin. Przypada ono niemalże dokładnie rok po krytycznej wobec strony chińskiej przemowie w Hudson Institute, podczas której Pence przedstawił władze Pekinu jako istotne zagrożenie dla interesów i bezpieczeństwa swojego kraju. Jeżeli najbliższe wystąpienie nie będzie łagodniejsze, wówczas może to być sygnał do kontynuacji napiętych stosunków pomiędzy obiema gospodarkami. Według niektórych komentatorów, to właśnie rolą wiceprezydenta jest utrzymywanie agresywnej postawy wobec Chin, co ma zwiększyć możliwości negocjacyjne Amerykanów. Inwestorzy mogą jednak w takiej postawie zauważyć zagrożenie i odwrócić się od ryzykownych aktywów. Tym bardziej, że w ostatnim czasie oczekiwania względem podpisania wstępnej umowy handlowej już w listopadzie pozwoliły nieco odetchnąć rynkom,
co widać choćby w utrzymujących się blisko historycznych szczytów notowaniach indeksu S&P500.

Dzisiejsze kalendarium nie obfituje w istotne publikacje makroekonomiczne. Polskie dane nie mają praktycznie żadnego znaczenia dla giełdy, co widać było wczoraj podczas publikacji gorszych od oczekiwań informacji na temat sprzedaży detalicznej, dlatego mające nieporównywalnie mniejsze znaczenie dane na temat podaży pieniądza nie zostaną zapewne nawet zauważone. Bardziej odczuwalna może być publikacja danych na temat sprzedaży detalicznej w Kanadzie (14:30) oraz dynamiki sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (16:00), choć w obu przypadkach, jedynie znacznie odbiegający od prognoz wynik mógłby zauważalnie wpłynąć na notowania.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji w Oddziale CMC Markets w Polsce

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)