Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Notowania złota i srebra delikatnie obsuwają się w dół

1
Podziel się:

Warszawa, 28.03.2019 (ISBnews/ Superfund TFI) - Bieżący tydzień na razie trudno zaliczyć do udanych na rynkach szlachetnych kruszców. Notowania złota i srebra co prawda rozpoczęły go zwyżką, ale po tym ruchu już nie ma śladu. Późniejsze sesje przyniosły dynamiczne przeceny obu metali. Złoto, które w poniedziałek dotarło do okolic 1330 USD za uncję, czyli najwyższego poziomu od prawie miesiąca, we wtorek zeszło poniżej 1320 USD za uncję i obecnie jego cena porusza się poniżej tego poziomu. Oznacza to spadek do wartości z poprzedniego tygodnia. Srebro radzi sobie jeszcze gorzej: w poniedziałek nastąpiła nieudana próba przekroczenia poziomu 15,50 USD za uncję. Bariera ta stała się bazą do późniejszych zniżek, które sięgnęły okolic 15,25 USD za uncję.

Notowania złota i srebra delikatnie obsuwają się w dół
bEKsTAyd

W czwartek rano notowania złota i srebra delikatnie obsuwają się w dół, a inwestorzy wypatrują komunikatów, które mogłyby przesądzić o dalszych losach obu metali. A te są niepewne. Niewątpliwie w ostatnich dniach presję na zniżkę notowań złota i srebra wywiera stosunkowo silny amerykański dolar, który jest odwrotnie skorelowany z cenami tych kruszców. Nie oznacza to jednak, że ta presja się utrzyma, zwłaszcza biorąc pod uwagę niepewność polityczno-gospodarczą na świecie.

Warto pamiętać, że złoto jest traktowane przez licznych inwestorów jako tak zwane safe haven (,,bezpieczna przystań"), czyli aktywo zachowujące swoją wartość w czasach podwyższonej zmienności na rynkach akcji i innych koniunkturalnych aktywów.

Wzrostom cen złota od zawsze sprzyjały bezprecedensowe wydarzenia polityczne. Takim wydarzeniem obecnie jest m.in. Brexit. Środowe głosowanie w brytyjskim parlamencie nie dało przewagi żadnej z opcji powiązanych z pozostaniem lub wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co podkreśliło podziały w tamtejszym parlamencie oraz w całym społeczeństwie. Brexit pozostaje wciąż jedną wielką niewiadomą, a ta niepewność dla niektórych inwestorów jest sygnałem do kupna bezpieczniejszych aktywów w oczekiwaniu na wyjaśnienie sytuacji.

bEKsTAyf

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

bEKsTAyG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Kubitza
3 lata temu
Dla mnie jakieś szaleństwo (lub wyższa szkoła jazdy) to inwestowanie w pallad. Kupujesz za ponad 1500, a na drugi dzień, tak jak dzisiaj, obsuwa poniżej 1400.