Notowania

giełda
12.06.2019 12:03

Nowela dot. prostej spółki akcyjnej skierowana ponownie do sejmowej komisji

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych zakładający możliwość powoływania prostej spółki akcyjnej (PSA), który ma na celu także m.in. wzmocnienie rozwoju startupów w Polsce został ponownie skierowany do prac w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach (NKK). 

Podziel się
Dodaj komentarz

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zdecydowała, że w związku ze zgłoszeniem przez posła Grzegorza Lorka z Prawa i Sprawiedliwości dwóch poprawek do projektu, ustawa zostanie ponownie skierowana do prac w sejmowej komisji.

Poseł sprawozdawca NKK Grzegorz Lorek powiedział min., że w toku prac w komisji zostało zgłoszonych i rozpatrzonych 16 poprawek do projektu. Lorek zwrócił uwagę, że sektor startupów w Polsce był już wcześniej analizowany.

"W 2016 r. szacowano, o ile zostaną stworzone odpowiednie warunki, że sektor ten może wygenerować w 2024 roku ponad 2,2 mld zł wartości dodanej i stworzyć około 50 tys. miejsc pracy. Wnosimy o dalsze procedowanie nad tą ustawą" - powiedział Lorek podczas debaty sejmowej.

Jednocześnie zgłosił dodatkowo dwie poprawki do projektu ustawy.

Katarzyna Osos z Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że 71% założycieli startupów w Polsce wybiera Sp. z o.o. i "czy nie należy zastanowić się nad ewentualną modyfikacją tego, a nie wprowadzać nową spółkę, która widać, że będzie skomplikowana".

Poseł Jerzy Jachnik z Kukiz 15 zwrócił uwagę, że projekt wprowadza ryzyko w obrocie gospodarczym, bo nie jest zabezpieczone prawo wierzyciela i do końca nie wiadomo, jak sąd będzie ogłaszał upadłość takiej spółki.

"Nie może być wprowadzane uproszczenie czy ułatwienie przez wcześniejsze utrudnienie i skomplikowanie. Liczymy na projektodawców i na usunięcie tych zawiłości i od tego będziemy uzależniać nasze poparcie dla projektu" - powiedział poseł z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Krzysztof Paszyk.

"Sam fakt, że tworzy się nową formę funkcjonowania firm i prowadzenia działalności gospodarczej przez PSA nie jest zły. Jednak czy te zapisy w jakikolwiek sposób gwarantują współpracę innych firm z tymi spółkami? Od dalszego procedowania i wprowadzenia zmian uzależniamy nasze poparcie. Jesteśmy za dalszym procedowaniem w komisji" - powiedział poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Meysztowicz obawia się także, że obecny zapis pozwalający spółkom z o.o. na przekształcenie w spółkę PSA może być swoistą ucieczką firm i zarządów od zobowiązań.

Zdaniem wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marka Niedużaka, spółek z o.o. są setki tysięcy i one działają na rynku lepiej lub gorzej, ale wprowadzanie zmian mogłoby wywołać niepewność prawną w prowadzeniu biznesu.

"Może okazać się, że ta forma będzie np. mało popularna - to nie ponosimy większych kosztów. Nasza regulacja bierze pod uwagę krajowe realia. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo obrotu, to w takich krajach, jak Wielka Brytania, Irlandia czy Holandia można założyć spółkę z zerowym poziomem kapitału. To nie jest tak, że coś nowego odkrywamy. Staramy się dorównać do standardu, który już obowiązuje w Europie. W PSA poziom rezerwy wiążemy z kwotą zobowiązań, z realnym poziomem ich zobowiązań. Przekształcenie spółki z o.o. trwa około 6 miesięcy i jest to postępowanie, w którym ewentualni wierzyciele w tym czasie mogą żądać zabezpieczenia ich wierzytelności. Na pewno PSA jest bezpieczniejsze niż sp z o.o. i od tych, które działają na poziomie zerowego poziomu kapitałowego" - powiedział Niedużak podczas debaty.

Na początku stycznia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że jeżeli projekt ten zostanie przyjęty w I połowie roku to ma szansę wejść w życie w I kw. 2020 r.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz