Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Obajtek: Zakup ropy powinien być scentralizowany. "Jesteśmy bardzo mocno rozgrywani”

461
Podziel się:

Zakup ropy naftowej powinien być scentralizowany dla dwóch polskich koncernów paliwowych – powiedział w "Radiu Gdańsk" Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Obajtek: Zakup ropy powinien być scentralizowany. "Jesteśmy bardzo mocno rozgrywani”
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. (Wikipedia, Szczecinianka00)
Zobacz także: Pensja minimalna 2022. Jest postulat rewolucji

Zdaniem Daniela Obajtka, scentralizowanie zakupu ropy naftowej dałoby polskiej stronie "większą pozycję negocjacyjną". Jak wyjaśnił prezes paliwowego giganta, to między innymi możliwość scentralizowania zakupu ropy naftowej stała za decyzją o fuzji Orlenu z Lotosem.

- Ja generalnie, zgodnie z prawem, nie mogę znać umów na zakup ropy przez Lotos, ani też Lotos nie może mieć wglądu do umów podpisanych przez Orlen. I w tym momencie jesteśmy bardzo mocno rozgrywani – powiedział w "Radiu Gdańsk" szef PKN Orlen, podaje PAP.

W lipcu 2020 Orlen otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się z zobowiązań przedstawionych przez Orlen.

Zobacz także: Pensja minimalna 2022. Jest postulat rewolucji

- Jeżeli ktoś kupuje w minimalnych ilościach - idzie do sklepu, w większych ilościach, idzie do hurtowni, a w bardzo dużych ilościach idzie do producenta. I tak samo jest z ropą – powiedział Obajtek.

- Jeżeli przekroczymy 40 milionów ton, to automatycznie mamy większą pozycję, aby rozmawiać z narodowymi koncernami, które prowadzą wydobycie. A jeżeli mniej ropy kupujemy, to nie kupujemy od koncernów narodowych, ale od drugiego czy trzeciego pośrednika – dodał.

Prezes Orlenu uważa, że scentralizowanie zakupów ropy naftowej będzie miało przełożenie na ceny paliw na stacjach. Jak ocenia, ceny byłyby zdecydowanie bardziej stabilna i – jak sądzi – niższe.

Obajtek przekonywał, że przejęcie Lotosu przez Orlen ma sens. Jego zdaniem, Lotos nie ma szansy bytu, bo ma tylko nogę rafineryjną. Brakuje mu nie tylko petrochemii, ale też energetyki i rozwiniętego detalu. Lotos jest firmą o jednym filarze i w momencie gdy przychodzi kryzys, ma słabsze parametry.

- Gdy zmieniają się uwarunkowania klientów, w momencie, gdy za 10-15 lat będzie bardziej chodziło o wodór, a nie tradycyjne paliwa, Lotos nie będzie miał szansy bytu - ocenił Obajtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(461)
ityle
3 lata temu
za komuny wszystko było scentralizowane i było niedobre i sie ludziom tłumaczyło że WOLNY RYNEK jest super. czy to już teraz NIE OBOWIĄZUJE??????
roztropekchło...
3 lata temu
Bo jak inaczej 4000 mld ton ropy jest 7000m pod Pomorzem Zachodnim, a Lotos już ma platformę MAERSK Giant na złożu B8 która może wiercić do głębokości 7200m. No i Orlen chce złapać Lotos. Tylko się pytam dlaczego wiercenia z szelfu Bałtyckiego pod kątem 87 stopni do brzegu Polski, a nie z kontynentu jak w Karlinie, Krośnie Odrzańskim czy Międzyzdrojach? Własna ropa, własne ceny i woda droższa od ropy jak w Algierii. Ale kiedy PATRIOTY? Jedna bateria w Drawsku to za mało. I skończyć z Demagogią Polskiej Biedy. Polska jest nad zwyczaj bogata jak jeszcze doliczy się 5,5bln m3 gazu w Wielkopolsce. Trzeba uczyć się od Putina jak sprzedawać, bo on jest mistrzem wyszukiwania Pawlaków co podpisują umowy na dostawy na ćwierć wieku z ceną na górce.
~aa
3 lata temu
Wstęp do przygotowania ludu aby utworzyć CENTRALĘ ZAOPATRZENIA W ROPĘ NAFTOWĄ i obsadzić stanowiska po mafijnemu. SOCJALIZM PISOWSKI ROZWIJA SIĘ DYNAMICZNIE . CO NA TO ZWOLENNICY PISLANDII ? Płacicie coraz drożej za towarzy powszechnego użyku i jeszcze wierzycie tym szubrawcom ?
parówka
3 lata temu
W orlenie tylko korzystam z wc .
as to
3 lata temu
Tankuje od 11lat na Orlenie i to ropę do mojego auta i gaz benzyne do żony i jakoś nie zauważyłem żeby tam paliwo kiedy kolwiek było chszczone dlatego nie rozumiem części komentarzy ludziom to już w głowach się poprzewracała jak coś pisowskiej to od razu złe jakim trzeba być debilem żeby tak myśleć
...
Następna strona