Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fuzja PKN Orlen z Lotosem. Płocki koncern dostał zielone światło od KE

Komisja Europejska wyraziła warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen z Lotosem. - To był bardzo trudny proces, ciężkie negocjacje - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - Powiększony Orlen jest kluczowym podmiotem - dodał i zapowiedział kolejne fuzje. PKN Orlen podpisał - podczas tej samej konferencji - list intencyjny w sprawie przejęcia PGNiG.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Niespodziewanie podczas konferencji ws. zgody KE na fuzję z Lotosem ogłoszono, że Orlen chce przejąć także spółkę PGNIG.

- Wykonujemy przełomowy krok w historii PKN Orlen. Po twardych negocjacjach uzyskaliśmy zgodę na przejęcie Grupy LOTOS na warunkach znacznie lepszych niż te proponowane pierwotnie przez KE. Jesteśmy gotowi do ekspansji i skutecznego konkurowania na nowych europejskich rynkach - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, podczas wtorkowej konferencji prasowej zorgnizowanej zaraz po ogłoszeniu zgody Komisji Europejskiej.

- Chciałem serdecznie pogratulować i podziękować za ogromne wsparcie przy realizacji tego procesu, który jest jednym z ważniejszych dla kształtu polskiej gospodarki. Przed nami dekady inwestowania w nowe technologie. Nasze spółki, te wielkie, czempiony, to w skali europejskiej zaledwie średnie firmy. Aby konkurować z takimi gigantami, jak BP, Shell, nie mówiąc już o chińskich spółkach, potrzebne są konsolidacje - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Ponad 1,5 roku trwały negocjacje z Komisją Europejską w kwestii połączenia dwóch polskich koncernów PKN Orlen i Lotos w jedną megaspółkę paliwową. Wątpliwości budziła bowiem potencjalna możliwość zachwiania konkurencji na rynku w wyniku tej fuzji. KE wyraziła w końcu zgodę, ale pod pewnymi warunkami. Chodzi o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

Obejrzyj: Paliwowa fuzja. "Orlen z Lotosem będzie i tak mikrusem"

- To był bardzo trudny proces, ciężkie negocjacje - zaznaczył premier. - Powiększony Orlen jest kluczowym podmiotem. Dla przeprowadzenia procesu jest niezbędna siła kapitałowa. Poprzez tego typu połączenia tworzy się możliwość wygenerowania dodatkowych synergii po stronie dochodowej i kosztowej - dodał.

Orlen zamierza wchłonąć PGNiG

Premier zapowiedział również kolejne połączenia giganta, czego zwiastunem ma być list intencyjny ws. PGNiG. - W zamyśle mamy przejęcie PGNiG przez Orlen. Otwieramy drogę do kolejnych ważnych połączeń - zaznaczył premier. - To przełomowy proces, który zwiększy efektywność funkcjonowania. Całościowa integracja pewnych rynków, dystrybucji, sprzedaży i obrotu pokazuje kolejne kierunki rozwoju - dodał.

Prezes PKN Orlen zaznaczył, że w Polsce jest miejsce na jeden koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu. - Dlatego rozpoczynamy dzisiaj proces przejęcia PGNiG. Wartość połączonych koncernów wraz z Energą SA i Grupą Lotos to blisko 70 mld zł, co sprawia, że dołączamy do grona dużych europejskich firm - podkreślił, przy okazji podpisania listu intencyjnego w sprawie PGNIG.

Prezes Obajtek zapowiedział, że w wyniku połączenia czołowych polskich koncernów powstanie podmiot o zdywersyfikowanych przychodach, z dużą bazą surowcową, nowoczesnym przerobem, czystą energetyką i zintegrowanym detalem. - Będziemy w stanie inwestować w wielkie projekty związane z transformacją energetyczną - podkreślił.

- Wykonujemy dwa wielkie, historyczne kroki w kierunku stworzenia podmiotu, który da polskiej gospodarce impuls rozwojowy - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Przejęcie pod warunkami

Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2018 r. PKN Orlen złożył do Komisji wersję roboczą wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację. Spółka podała wówczas, że liczy na uzyskanie zgody KE do połowy 2019 r. Tego terminu nie udało się utrzymać ze względu na długie negocjacje. List intencyjny w sprawie przejęcia Lotosu podpisano kilka miesięcy wcześniej - w lutym 2018 r.

Grupa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa PKN Orlen natomiast zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: fuzja orlenu i lotosu, orlen, lotos, daniel obajtek, komisja europejska, paliwa, energetyka, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-07-2020

QqqI bardzo dobrze bo miały włos platforma by sprzedała LOT a teraz lot kupuje niemieckiego przewoźnika

14-07-2020

historiaWidać do PRL-owskich łbów nie dotarlo, dlaczego przez 30 lat dzieliło się na mniejsze a nie utrzymywało molochy. Gdy jedna część ma problem - da się … Czytaj całość

14-07-2020

AsTo gaz dopiero pójdzie w górę jak paliwo na Orlenie droższe od konkurencji

Rozwiń komentarze (582)