Notowania

Fuzja Orlenu z Lotosem. Reuters: Polski koncern czeka ciężka walka

PKN Orlen musi stawić czoła unijnemu postępowaniu antymonopolowemu w sprawie planowanego przejęcia konkurencyjnego Lotosu. Może jednak spotkać się z wetem UE – pisze Reuters.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Rafineria Orlenu. (Fot: PKN Orlen)

W związku z obawami o konkurencję PKN Orlen prawdopodobnie spotka się z długimi i trudnymi rozmowami z Komisją Europejskątwierdzi Reuters, powołując się na źródła w Brukseli i Warszawie.

Unijni komisarze mogą wszcząć czteromiesięczne dochodzenie w sprawie planowanej fuzji. Jak pisze Reuters, połączenie firm będących na pierwszej i drugiej pozycji w sektorze jest zawsze problematyczne dla unijnych organów odpowiedzialnych za konkurencję.

PKN Orlen liczył na szybką zgodę KE, najlepiej do połowy 2019 roku, tak by mógł dokonać połącznia do końca tego roku. Oficjalnie jednak polska rafineria poprosiła Komisję o zatwierdzenie dopiero w środę.

"Dziś bardzo ważny dzień dla polskiej gospodarki, Pomorza i Płocka! Złożyliśmy w Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na przejęcie Grupy LOTOS. Finalizacja procesu pozwoli na stworzenie silnego koncernu, z międzynarodowym potencjałem i mocniejszą pozycją negocjacyjną w zakupach ropy" - napisał w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W środowym komunikacie PKN argumentował jednocześnie, że jego umowa nie zaszkodzi konkurencji.

Państwowy PKN zapowiedział już w zeszłym roku, że planuje kupić przynajmniej 53 proc. udziałów konkurencyjnego Lotosu. Jak sugeruje Reuters, wątpliwości KE może budzić jednak ich łączny udział w rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-07-2019

Bartosz KozłowskiRozkradna ten kraj do reszty,dzieci ,kuzyni już opanowali cały kraj w spółkach skarbu państwa,to zakała naszego kraju, złodziejstwo na gigantyczną … Czytaj całość

05-07-2019

AmamasloBP i Shell to jakby nie patrząc brytyjskie koncerny. Więc boją się konkurencji Orlenu. Ale z drugiej strony są w trakcie Brexit-u więc niech spadają … Czytaj całość

05-07-2019

BarejaDziwna ta mowa ? Brak konkurencji nie zaszkodzi konkurencji?

Rozwiń komentarze (40)