Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fuzja Orlenu z Lotosem. Reuters: Polski koncern czeka ciężka walka

40
Podziel się

PKN Orlen musi stawić czoła unijnemu postępowaniu antymonopolowemu w sprawie planowanego przejęcia konkurencyjnego Lotosu. Może jednak spotkać się z wetem UE – pisze Reuters.

Rafineria Orlenu.
Rafineria Orlenu. (WP.PL, PKN Orlen)
bDzAcLgB

W związku z obawami o konkurencję PKN Orlen prawdopodobnie spotka się z długimi i trudnymi rozmowami z Komisją Europejskątwierdzi Reuters, powołując się na źródła w Brukseli i Warszawie.

Unijni komisarze mogą wszcząć czteromiesięczne dochodzenie w sprawie planowanej fuzji. Jak pisze Reuters, połączenie firm będących na pierwszej i drugiej pozycji w sektorze jest zawsze problematyczne dla unijnych organów odpowiedzialnych za konkurencję.

bDzAcLgD

PKN Orlen liczył na szybką zgodę KE, najlepiej do połowy 2019 roku, tak by mógł dokonać połącznia do końca tego roku. Oficjalnie jednak polska rafineria poprosiła Komisję o zatwierdzenie dopiero w środę.

"Dziś bardzo ważny dzień dla polskiej gospodarki, Pomorza i Płocka! Złożyliśmy w Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na przejęcie Grupy LOTOS. Finalizacja procesu pozwoli na stworzenie silnego koncernu, z międzynarodowym potencjałem i mocniejszą pozycją negocjacyjną w zakupach ropy" - napisał w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

bDzAcLgJ

W środowym komunikacie PKN argumentował jednocześnie, że jego umowa nie zaszkodzi konkurencji.

Państwowy PKN zapowiedział już w zeszłym roku, że planuje kupić przynajmniej 53 proc. udziałów konkurencyjnego Lotosu. Jak sugeruje Reuters, wątpliwości KE może budzić jednak ich łączny udział w rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzAcLgK
bDzAcLhe
KOMENTARZE
(40)
Amamaslo
2 lata temu
BP i Shell to jakby nie patrząc brytyjskie koncerny. Więc boją się konkurencji Orlenu. Ale z drugiej strony są w trakcie Brexit-u więc niech spadają na drzewo:)
Bareja
2 lata temu
Dziwna ta mowa ? Brak konkurencji nie zaszkodzi konkurencji?
DDD
2 lata temu
aczy firma siemens pytała o zgode UE o budowe elektrowni wiatrowej na krymie mimo embarga UE
bDzAcLhf
fdsdsf
2 lata temu
No tak... a więc problem w tym, że to polskie firmy, a nie zachodnie....
Pytko
2 lata temu
Ciekawe że Volkswagen albo Bosch nie mają takich problemów? Przejmują co popadnie.
...
Następna strona