Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Fuzja Orlenu z Lotosem. Reuters: Polski koncern czeka ciężka walka

40
Podziel się:

PKN Orlen musi stawić czoła unijnemu postępowaniu antymonopolowemu w sprawie planowanego przejęcia konkurencyjnego Lotosu. Może jednak spotkać się z wetem UE – pisze Reuters.

Rafineria Orlenu.
Rafineria Orlenu. (WP.PL, PKN Orlen)

W związku z obawami o konkurencję PKN Orlen prawdopodobnie spotka się z długimi i trudnymi rozmowami z Komisją Europejskątwierdzi Reuters, powołując się na źródła w Brukseli i Warszawie.

Unijni komisarze mogą wszcząć czteromiesięczne dochodzenie w sprawie planowanej fuzji. Jak pisze Reuters, połączenie firm będących na pierwszej i drugiej pozycji w sektorze jest zawsze problematyczne dla unijnych organów odpowiedzialnych za konkurencję.

PKN Orlen liczył na szybką zgodę KE, najlepiej do połowy 2019 roku, tak by mógł dokonać połącznia do końca tego roku. Oficjalnie jednak polska rafineria poprosiła Komisję o zatwierdzenie dopiero w środę.

"Dziś bardzo ważny dzień dla polskiej gospodarki, Pomorza i Płocka! Złożyliśmy w Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na przejęcie Grupy LOTOS. Finalizacja procesu pozwoli na stworzenie silnego koncernu, z międzynarodowym potencjałem i mocniejszą pozycją negocjacyjną w zakupach ropy" - napisał w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W środowym komunikacie PKN argumentował jednocześnie, że jego umowa nie zaszkodzi konkurencji.

Państwowy PKN zapowiedział już w zeszłym roku, że planuje kupić przynajmniej 53 proc. udziałów konkurencyjnego Lotosu. Jak sugeruje Reuters, wątpliwości KE może budzić jednak ich łączny udział w rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
Miro
4 lata temu
Trzymam kciuki za veto. Te złodziejskie dla indywidualnych akcjonariuszy fuzję i zabory jak ENG to element walki z niepokornymi. Pisowscy funkcjonariusze z takich niby projektów budują swoje imperia. Za rok nie będzie już spółek prawa handlowego ale pisowskiego bełkotu.. Obajtek powinien odpowiadać za decyzje w ENG.
fsdff
5 lata temu
Już nam rządzący połączyli zakłady nawozowe tworząc molocha monopoliste. Skutek taki, że dziś mamy najdroższe nawozy w europie..., bo nie mam konkurencji więc mogą kroić rodaków ile wlezie.
Romeo2019
5 lata temu
Zawsze firmy łączą się, aby móc dyktować ceny i jakość towaru. Połączenie Lotosu i Orlenu w skali europejskiej nic nie zmienia, ale w Polsce ceny paliwa pójdą w górę. Zresztą, chyba głównie o to chodzi. Żadnych innych poważnych projektów łatania dziury budżetowej nie widać.
xxx
5 lata temu
albo sa konkretne reguly na to albo ich nie ma...mam dosc wzglednosci w polityce i ekonomii. Na koncu licza sie kontakciki i nic innego. Na to jest nazwa! Korupcja!
Id839f
5 lata temu
I powstanie CPN.... a później kartki na paliwo....
...
Następna strona