Notowania

giełda
24.09.2019 09:40

Obawy o niemiecką gospodarkę ciążą indeksowi WIG20

Warszawa, 24.09.2019 (ISBnews/ CMC Markets) - Po fatalnych danych z niemieckiego przemysłu, dziś poznamy indeks nastrojów w niemieckim biznesie Instytutu IFO. Obawy o stan europejskiej gospodarki psują humory inwestorom, którzy nie mają ochoty angażować kapitału w akcje notowane na GPW. Dodatkowo indeksowi WIG20 ciąży perspektywa możliwych strat polskich banków w przededniu orzeczenia TSUE ws. kredytów frankowych. Wycenom akcji może pomóc właśnie ogłoszona zapowiedź kolejnej tury negocjacji handlowych między Chinami i USA, która ma nastąpić za dwa tygodnie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ostatnie dni nie są dla warszawskiej giełdy łaskawe. Trwająca od połowy ubiegłego tygodnia seria spadków była wczoraj kontynuowana. WIG20 stracił 1,12%, a WIG oraz indeks średnich spółek mWIG40 straciły nieznacznie ponad 1%. Minimalnie lepiej radził sobie indeks małych spółek sWIG80, który zamknął dzień 0,81% na minusie. Słabsze nastroje przelały się na polski parkiet z innych giełd europejskich - niemiecki DAX, francuski CAC40, hiszpański IBEX i włoski FTSE MIB ,,solidarnie" oddały wczoraj po ok. 1%. Na ich tle zdecydowanie najlepiej wypadł poruszający się w wąskiej konsolidacji FTSE100, który stracił 0,26%.

Główną przyczyną negatywnych nastrojów są bardzo słabe publikacje makroekonomiczne, na czele z PMI dla niemieckiego przemysłu. Po dwóch ostatnich odczytach na poziomie 43,1 i 43,6 wydawało się, że gorzej już być nie może i rynkowy konsensus zakładał wynik 44 pkt. Tymczasem najnowszy odczyt wyniósł zaledwie 41,4 pkt, czyli najmniej od lipca 2009 r., gdy globalna gospodarka dopiero zaczynała wychodzić z głębokiego kryzysu. Odczyt francuskiego PMI również okazał się gorszy od prognoz, jednak tu w dalszym ciągu utrzymuje się nieznacznie powyżej kluczowego poziomu 50 pkt. Sytuacja taka rodzi obawy, iż działania Europejskiego Banku Centralnego mogą nie być wystarczające do powstrzymania spowolnienia, a kryzys gospodarczy już wkrótce uderzy w kolejne gospodarki. Tym samym inwestorzy wolą trzymać się na dystans od bardziej ryzykownych aktywów, co wywiera presję na ceny akcji. Nastawienie to widać wyraźnie w nastrojach inwestorów przeprowadzających transakcje poprzez platformę CMC Markets. Na kontraktach CFD na
niemiecki indeks DAX 65% pozycji stanowią pozycje krótkie. Spadkowe nastawienie widać również na kontraktach na indeks francuski (71% pozycji krótkich) i brytyjski (53% pozycji krótkich).

Choć sytuacja gospodarcza za oceanem wygląda zdecydowanie lepiej, to właśnie Stany Zjednoczone są jednym z czynników budzącym obawy inwestorów. Skrócona wizyta chińskiej delegacji w Waszyngtonie zrodziła spekulacje, iż negocjacje handlowe niekoniecznie zakończyły się sukcesem. Czynnik ten może ciążyć rynkom, również amerykańskim, w kolejnych dniach.

W Polsce dodatkową kwestią ograniczającą stronę popytową jest sprawa kredytów frankowych. Już w przyszłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w tej sprawie. Korzystne dla ,,frankowiczów" orzeczenie może oznaczać dla sektora bankowego koszty w wysokości ok. 20 miliardów złotych, a według niektórych szacunków nawet trzy razy wyższe. Tym samym w kolejnych dniach to właśnie akcje banków mających największe zaangażowanie w kredyty frankowe mogą charakteryzować się zwiększoną zmiennością.

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne skupia się wokół dwóch istotnych publikacji. O godz. 10:00 poznamy indeks nastrojów w niemieckim biznesie Instytutu IFO. Poprzedni wynik okazał się najgorszy od 9 lat, jeżeli więc tak słabe nastroje zostaną podtrzymane, wówczas doleją oliwy do ognia i dodatkowo wpłyną na i tak już negatywne nastroje. Po południu natomiast poznamy wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board. Ostatnie dwie publikacje okazały się lepsze od prognoz, a konsumenci amerykańscy nie wykazują jeszcze sygnałów zwiększonych obaw o sytuację gospodarczą ich kraju.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji w Oddziale CMC Markets w Polsce

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz