Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Oligarcha chce zdjąć spółkę z polskiej giełdy. KNF mówi "nie"

Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesza postępowanie w sprawie wycofania z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych akcji Kernela w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie sądu w Luksemburgu - przekazał ukraiński producent zbóż i oleju słonecznikowego.

Oligarcha chce zdjąć spółkę z polskiej giełdy. KNF mówi "nie"
Kernel poinformował, że KNF zawiesza postępowanie ws. wycofania z obrotu na GPW akcji spółki (Getty Images, Anton Petrus)

"Spółka otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego informację dotyczącą zawieszenia postępowania administracyjnego dotyczącego wycofania z obrotu na GPW akcji spółki" - napisała spółka w komunikacie.

KNF zawiesza postępowanie ws. wycofania z obrotu na GPW akcji spółki Kernel

Jak podano, decyzja ta została podjęta na podstawie toczącego się postępowania wszczętego przez grupę akcjonariuszy mniejszościowych przed sądem w Luksemburgu, które dotyczy zakwestionowania decyzji zarządu o wycofaniu akcji spółki z GPW.

Spółka Kernel poinformowała, że KNF nie wyda decyzji dającej zgodę na wycofanie akcji z obrotu na rynku regulowanym do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Pod koniec listopada Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że może potrzebować więcej czasu na podjęcie decyzji ws. wycofania z obrotu akcji spółki Kernel. Jak wtedy wskazano, czas postępowania administracyjnego o zezwolenie na wycofanie akcji z obrotu w dużej mierze zależy od interakcji z Komisją Nadzoru nad Sektorem Finansowym w Luksemburgu.

Przez lata Kernel, spółka notowana na GPW od 2007 r., cieszyła się zainteresowaniem polskich funduszy dzięki obiecującemu profilowi działalności w branży rolniczej na Ukrainie. W najlepszych momentach jej kapitalizacja osiągała 5 mld zł. W 2016 r. walory spółki były wyceniane na ponad 70 zł, przez kilka następnych lat, mniej więcej do roku 2021, notowania Kernela utrzymywały się w granicach 40-50 zł.

Problemy Kernela. Od czego się zaczęło?

Ostatnie dwa lata upłynęły pod znakiem silnych spadków. W marcu zeszłego roku spółka wyceniana była na ok. 20 zł za akcję. Głównie za sprawą wojny w Ukrainie. Dziś to nieco ponad 10 zł, po drodze - we wrześniu - akcje zaliczyły też spadek do poziomu zaledwie kilku złotych.

Co doprowadziło do takiego spadku, jakie mogą być jego konsekwencje? Prawdziwe problemy akcjonariuszy spółki zaczęły się w marcu 2023 r., gdy główny akcjonariusz Namsen Limited, spółka, za którą stoi ukraiński oligarcha Andrij Werewski - zaproponował wykupienie akcji Kernela po niezwykle niskiej cenie 18,50 zł. Zapowiedział przy tym, że zdejmie spółkę z giełdy - bez względu na to, jaki efekt przyniesie wezwanie.

Akcjonariusze zrozumieli tę "propozycję nie do odrzucenia". W tej sytuacji nie było bowiem szansy, by wartość akcji wzrosła. Dla inwestorów lepiej mieć więc 18,5 zł za akcję - chociaż to mało - niż mieć niemal pewność, że wartość spadnie jeszcze bardziej. "Fortel" zadziałał. Udało się skupić ponad 52 mln akcji, dzięki czemu ukraiński oligarcha posiadał już ok. 75 proc. kapitału.

Kolejnym kontrowersyjnym krokiem była emisja akcji. Dotyczyła wyłącznie inwestorów kwalifikowanych, pomijała udział akcjonariuszy mniejszościowych. Mimo że walory spółki wyceniane były na ponad 10 zł, wartość nowej emisji ustalono za nieco ponad 1 zł na akcję. Dzięki temu ruchowi ukraiński inwestor niskim kosztem skupia już 91,5 proc. proc. głosów. A udział może zwiększyć jeszcze bardziej.

Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które odbędzie się 21 marca, spółka zamierza obniżyć swój kapitał zakładowy. Chce to uczynić poprzez umorzenie akcji Etrecom Investments. Namsen osiągnąłby dzięki temu 94,37 proc. udziałów. Tymczasem przy 95 proc. może już dokonać przymusowego wykupu akcji. I pozbawiłoby inwestorów mniejszościowych szansy na odzyskanie środków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP