Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

OPEC zdecyduje w sprawie dostaw ropy. Wzrost produkcji przyniósłby ulgę kierowcom. Ale nie od razu

Podziel się:

Kartel naftowy OPEC+ w środę 3 lipca zdecyduje w sprawie dostaw surowca we wrześniu. Inwestorzy czekają na finał tego posiedzenia, aby zobaczyć, czy grupa posłucha lub zlekceważy niedawne amerykańskie apele o podwyższenie dostaw ropy. Kraje z Zatoki Perskiej wyprodukowały najwięcej ropy od dwóch lat. Po wybuchu wojny w Ukrainie ceny paliw na stacjach oderwały się od notowań surowca.

OPEC zdecyduje w sprawie dostaw ropy. Wzrost produkcji przyniósłby ulgę kierowcom. Ale nie od razu
Po wybuchu wojny w Ukrainie ceny paliw oderwały się od notowań ropy naftowej (Getty Images, Jakub Porzycki)

Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na wrzesień br. kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 94,35 dol., niżej 0,07 proc.

Z kolei ropa Brent na londyńskiej giełdzie ICE w dostawach na październik wyceniana jest po 100,44 dol. za baryłkę, w dół 0,10 proc.

Analitycy i traderzy ankietowani przez agencję Bloomberg oceniają, że OPEC+ raczej utrzyma stabilne dostawy ropy we wrześniu niż zdecyduje się na podwyżkę.

Chociaż może nastąpić niewielki wzrost dostaw ropy z OPEC+, to sojusz nie ogłosi prawdopodobnie jakiegoś znaczącego podwyższenia produkcji, biorąc po uwagę rosnące obawy o recesję i spadek cen ropy o 25 dol. od początku czerwca - mówi Stephen Innes, partner zarządzający SPI Asset Management.

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. oczekują, że OPEC+ zgodzi się na "skromny" wzrost produkcji ropy. Dodają, że obecnie światowy rynek ropy boryka się z deficytem surowca na poziomie ok. 2 mln baryłek dziennie, a zapasy są blisko rekordowo niskich poziomów.

wykres dla: oil.fx

Produkcja ropy naftowej w Zatoce Perskiej rośnie

Tymczasem kraje OPEC z Zatoki Perskiej w lipcu wyprodukowały najwięcej ropy od 2 lat.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że produkcja ta wzrosła o 270 tys. baryłek dziennie (b/d), przy czym Arabia Saudyjska dostarczyła ok. 2/3 tej kwoty, czyli 180 tys. baryłek dziennie.

Łączna produkcja ropy przez Saudów wyniosła w lipcu 10,78 mln b/d, co jest najwyższym poziomem od kwietnia 2020 r. i poziomem rzadko notowanym w Arabii Saudyjskiej w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wiceminister radzi sobie z drożyzną? "To dotkliwe dla wszystkich"

Zjednoczone Emiraty Arabskie również znacząco podwyższyły produkcję swojej ropy - w lipcu ZEA zwiększyły produkcję do 3,24 mln b/d, czyli o 113 tys. baryłek dziennie więcej niż ustalona przez OPEC kwota dla tego kraju.

Spadek produkcji ropy w lipcu zanotowała Angola i Nigeria.

Tymczasem z pola widzenia nie schodzi sprawa wizyty na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi i jej skutków, bo z tego powodu relacje USA-Chiny stały się napięte.

Pelosi rozpoczęła swoją wizytę na wyspie we wtorek wieczorem, wywołując ostrą reakcję Chin, które uważają Tajwan za część swojego terytorium. Po przybyciu amerykańskiej polityk na wyspę chińska armia ogłosiła wielodniowe manewry w regionie. Chińskie władze poinformowały w środę o wstrzymaniu importu z Tajwanu kilku artykułów rolniczych, a Ministerstwo Handlu zawiesiło eksport naturalnego piasku na Tajwan.

Ceny paliw a notowania ropy naftowej

Jak wyliczają eksperci e-petrol.pl, na cenę detaliczną benzyny Pb95 w największym stopniu składa się cena hurtowa w rafinerii. Odpowiada ona za 70 proc. końcowej ceny przy dystrybutorze. Podobny udział ma ona w cenie detalicznej oleju napędowego (70,5 proc.). O cenie paliwa decyduje też podatek VAT, opłata akcyzowa, opłata paliwowa, opłata emisyjna.

Analitycy rynku paliw zwracali uwagę, że po wybuchu wojny w Ukrainie doszło do nietypowej sytuacji. Ceny paliw oderwały się od notowań surowca, przez co sytuacja na światowych rynkach nie przełoży się tak szybko na sytuację w portfelach kierowców, tankujących swoje samochody na stacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl