Notowania

Oprocentowanie kredytów. W RPP dwa głosy za podwyżką stawek już teraz

Kredytobiorcy mogą się cieszyć tanimi kredytami przez rekordowo niskie stopy procentowe. To się jednak może niedługo zmienić. Już teraz za podwyżką oprocentowania o 0,25 pkt proc. głosowało dwóch członków RPP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prof. Adam Glapiński stoi na czele NBP i RPP. (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

W czwartek NBP upublicznił protokół z lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Okazało się, że bankierzy niejednogłośnie zdecydowali o utrzymaniu rekordowo niskich stóp procentowych. Dwie osoby się wyłamały. Kredytobiorcy mogą czuć się niepewnie.

Za wnioskiem o podwyżkę stóp procentowych o 0,25 pkt proc. opowiedziało się dwóch członków RPP - Eugeniusz Gatnar i Kamil Zubelewicz. Przeciw była pozostała siódemka z prezesem Adamem Glapińskim na czele.

Wydaje się, że powoli kończy się czas taniego kredytu, choć jeszcze potrzeba dłuższej chwili, by większość bankierów RPP była za wzrostem stawek. Protokół ujawnił, że nie oczekują zmian w kolejnych nie tylko miesiącach, ale i kwartałach.

Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

Zwolennicy utrzymania niskich stóp procentowych wskazują na niewielkie ryzyko trwałego wzrostu inflacji powyżej akceptowanych poziomów (maksymalnie 3,5 proc.). Uzasadniają to też podwyższoną niepewnością dotyczącą skali i trwałości osłabienia koniunktury w gospodarce światowej, a także jego przełożenia na krajową koniunkturę.

Co na to zwolennicy podwyżek stóp procentowych? "Wraz z oczekiwanym wzrostem dynamiki cen, obniżać się będzie poziom realnych stóp procentowych, co mogłoby - w opinii tych członków rady - nadmiernie stymulować akcję kredytową i rodzić problem zbyt dużego zadłużenia gospodarstw domowych".

W ich opinii, dążąc do utrzymania stabilności cen i ograniczenia wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych, wskazane jest podwyższenie stóp procentowych NBP. I to bez żadnej zwłoki.

W RPP są jednocześnie głosy, które nie wykluczają nawet obniżek oprocentowania. "Pojawiła się także opinia, że w razie hipotetycznego załamania się aktywności gospodarczej, połączonego z wyraźnym pogorszeniem się nastrojów konsumentów i przedsiębiorstw, w dłuższym okresie zasadne może być rozważenie obniżenia stóp procentowych lub zastosowania niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej" - czytamy w protokole NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, stopy procentowe, rpp, nbp, kredyty
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

BartoszPrzecież wiadomo, że od wielu lat są zbyt niskie stopy jak na aktualne warunki gospodarcze podwyżka powinna zostać wprowadzona jak najszybciej ale nie … Czytaj całość

22-08-2019

Niestandardowe instrumenty...Te wspomniane niestandardowe instrumenty są ponoć już dobrze przetestowane z takimi dwiema asystentkami pana prezesa...

23-08-2019

SzymonOby pozostały tym etapie co teraz bo i tak już są drogie te kredyty obecnie

Rozwiń komentarze (8)