Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Orlen chce przejąć Ruch. Złożył ofertę na wszystkie akcje

Orlen wyciągnął rękę na ratunek upadającej sieci kiosków. Zauważył w tym szanse na oszczędności w łączeniu sieci stacji i saloników prasowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Orlen widzi w Ruchu szanse na zyski (Fot: Ruch)

- Złożyliśmy dziś ofertę finansowania Ruch, z zamiarem przejęcia 100 proc. akcji spółki. Badanie due diligence wskazało synergie pomiędzy modelem biznesowym Ruchu, bazującym na kolportażu prasy, a segmentem detalicznym PKN Orlen. Finalizacja oferty zależy od decyzji wierzycieli - napisał prezes Orlenu Daniel Obajtek na swoim profilu w serwisie Twitter.

W ubiegłym tygodniu Joanna Zakrzewska, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Orlenie, informowała, że PKN Orlen zakończył proces due diligence spółki Ruch i wraz z doradcami pracuje nad strategią jego dalszej działalności. Uwzględnia ona także kolportaż prasy.

Zobacz też: Prezes PKN Orlen uspokaja kibiców. "Nie wycofamy się ze sponsoringu sportu"

Zakrzewska, cytowana przez "Rzeczpospolitą", wskazywała, że biorąc pod uwagę bardzo dobrze prosperujący format Stop Cafe, 1 700 stacji benzynowych oraz plany utworzenia własnej logistyki, Orlen widzi potencjalną synergię z działalnością Ruchu. Powodzenie zależy jednak od "determinacji wszystkich zainteresowanych stron".

Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce, jak również prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek (w tym sprzedaż internetową), a także usług kurierskich (usługa "Paczka w Ruchu").

Przypomnijmy, że Orlen również wchodzi w rynek dystrybucji przesyłek z internetu. W ofercie m.in. empiku jest bezpłatny odbiór na stacji paliw. Do tego ma zamiar rozwijać swoją sieć O!Shop również poza stacjami paliw.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. W ubiegłym roku grupa Orlen zarobiła na czysto 5,6 mld zł w porównaniu do 6,7 mld zł rok wcześniej.

Ruch w 2017 roku miał 56,8 mln zł straty, czterokrotnie więcej niż rok wcześniej. Powodem był spadek przychodów. Kapitał własny spadł do 117 mln zł z 174 mln zł w 2016. Na kontach spółki było na koniec 2017 roku 12 mln zł środków pieniężnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: handel detaliczny, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pkn, orlen, ruch
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2019

Waldek.jak widać Orlen stać na wszystko. Finansowanie sportu , kasy państwa, Kubicy , banki, a teraz Ruchu. Czy znowu zmotoryzowani Maja za wszystko płacić. … Czytaj całość

11-04-2019

TomBPachnie korupcją. Dziwna transakcja.

11-04-2019

brawo PiSkolejna kultowa firma, przez niekradnący rząd PiS ratowana

Rozwiń komentarze (11)