Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Orlen chwali inwestycję w Ostrołęce. "Broni się niezależnie od scenariusza cen"

15
Podziel się

Elektrownia w Ostrołęce miała być pierwotnie rozbudowana o blok węglowy, ale ostatecznie będzie gazowy. Jak przekonują przedstawiciele Orlenu, który jest jednym z inwestorów, będzie opłacalna niezależnie od scenariusza cen uprawnień do emisji CO2 oraz energii i gazu.

Orlen chwali inwestycję w Ostrołęce. "Broni się niezależnie od scenariusza cen"
Elektrownia Ostrołęka się rozbudowuje (Elektrownia Ostrołęka, Elektrownia Ostrołęka)
bErCcFDp

- Analizowaliśmy różne scenariusze cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla i cen energii i gazu. We wszystkich tych scenariuszach ta inwestycja się broni - komentuje rozbudowę elektrowni w Ostrołęce Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen.

Wyjaśnia, że nowy blok ma wziąć udział w aukcji rynku mocy.

- Dla Ostrołęki gazowej złożyliśmy na początku roku tzw. certyfikację ogólną i będziemy występować w aukcji na uzyskanie kontraktu mocowego w grudniu tego roku. Oznacza to, że to będzie nowy kontrakt - wskazuje Dybowski.

bErCcFDr
Zobacz także: Budowa i remont horrendalnie drogie, ceny wystrzeliły. Ekspert: To nie koniec podwyżek

Pytany o ewentualnie kary za niedotrzymanie kontraktu mocowego dla bloku węglowego, Dybowski wskazał, że grupa liczy na to, iż nie będzie musiała ich płacić.

bErCcFDx

- Obecnie będą wprowadzane zmiany do ustawy do rynku mocy. Skoro budujemy obiekt w tym miejscu, gdzie moc będzie doprowadzona, to korzyść dla systemu jest taka sama. Będzie to blok jeszcze bardziej elastyczny systemowo, przy znacząco mniejszej emisji, dlatego liczymy, że tych kar nie będziemy płacić - wyjaśnia dyrektor.

Przypomina, że stary kontrakt mocowy był na rok 2023, a nowy obowiązywałby od roku 2025 lub 2026.

Warto przypomnieć, że w piątek podpisany został z generalnym wykonawcą budowy elektrowni - firmą GE Power aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową. Wartość aneksu dotyczącego budowy elektrowni gazowej szacowana jest na około 2,5 mld zł i będzie o połowę niższa niż kontaktu na budowę elektrowni węglowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCcFDS
giełda
energetyka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(15)
Smutny Romek.
miesiąc temu
Gaz jest 3 razy droższy od węgla , porównuję po wartości energetycznej 1 kg węgla do ~1m3 gazu. Więc tanio nie będzie.
zcx
miesiąc temu
Obsługa tej elektrowni przekroczy zysk z produkcji energii, bo Polska będzie musiała wszystko nabyć z zewnątrz, włącznie z kadrą wysokiego i średniego szczebla.
Waldek 14l
miesiąc temu
Geniuszom z Orlen podpowiem, że spalanie gazu też powoduje emisję CO2 , za którą trzeba płacić.
bErCcFDT
Kolo
miesiąc temu
Orlen to mi się z Pcimiem i parówkami kojarzy.
Zibi
miesiąc temu
A gaz od Niemców, z Nord Stream. Znowu nas zrobili na szaro. Tak jest jak się z każdym zadziera i toczy wojenki. PiS niszczy Polskę.