Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Orlen mówi "nie" dla atomu i górnictwa. "W to nie zainwestujemy"

8
Podziel się:

Strategia PKN Orlen nie uwzględnia zaangażowania koncernu we wspieranie górnictwa. Atom też jest wykluczony - poinformował prezes spółki Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (WP.PL, Krzysztof Olszewski/WP)

- Nasza strategia nie uwzględnia inwestycji w energetykę atomową, udziału w projekcie EJ1, jak również zaangażowania we wspieranie górnictwa - napisał prezes Orlenu Daniel Obajtek na swoim profilu na Twitterze.

To komentarz do informacji o wezwaniu na zakup wszystkich akcji grupy Energa. Orlen chce zapłacić po 7 zł za sztukę, czyli całość kosztowałaby 2,9 mld zł. Na koniec września Orlen miał w dyspozycji 6,8 mld zł płynnych środków. Ewentualna budowa elektrowni atomowej to jednak dużo większe pieniądze. Szacunki mówiły nawet o 100 mld zł rozłożone na lata.

Zobacz też: Energia z odpadów. PGE rozbuduje ważną inwestycję w Rzeszowie

Zapytany w czwartek, czy po przejęciu Energi planowana jest rezygnacja w budowy bloku węglowego 1 000 MW w Elektrowni Ostrołęka (Ostrołęka C), Obajtek powiedział, że grupa wnikliwie przeanalizuje każdy proces inwestycyjny. Wielu ekspertów przekonuje, że projekt nie będzie opłacalny w sytuacji, gdy ceny praw do emisji CO2 poszły w górę, co znacząco zwiększa koszt produkcji energii z węgla.

Dla Orlenu kupno Energi to zwiększenie dotychczasowych zasobów produkcyjnych w obszarze energii elektrycznej. Wcześniejsze inwestycje, głównie w elektrownie gazowe częściowo zasilają zakłady Orlenu. Ich produkcja wynosiła 8 TWh rocznie.

Razem z Energą wzrośnie do 11,6 TWh rocznie. Aktywa energetyczne dały w tym roku już 15 proc. EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) Orlenu, a razem z Energą ma to być nawet 30 proc. Udział Orlenu w krajowym rynku produkcji energii wzrośnie przez to do około 7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
Pispica F2 -
2 lata temu
Atomowo, to miało już być w Formule 1. Chyba dlatego Obajtek Bez Majtek boi się inwestować, bo Nacialnik pogoni jak nic.
JAPONIA NIE ...
2 lata temu
Zgliszcza Fukushima juz 8 lat 9miesiecy jest polewana woda w celu chlodzenia stopionych rdzeni. JAPONIA NIE WIE JAK TO UGASIC. Polacy wiedza?
hj
2 lata temu
orlen dla wungla albo zmiana prezesa
dg
2 lata temu
kupi lotos,energę utrzyma emerytów i jeszcze co , może kaczego kupra ....
Mateo
2 lata temu
Jak to jest, że państwa typu Słowacja czy Litwa stać na elektrownie atomowe, a Polski nie? Więcej bzdur typu kupowanie wyborców, a niedługo za te 500 plusy będziemy wszyscy siedzieć po ciemku przy świeczkach.