Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
06.12.2019 13:41

Orlen mówi "nie" dla atomu i górnictwa. "W to nie zainwestujemy"

Strategia PKN Orlen nie uwzględnia zaangażowania koncernu we wspieranie górnictwa. Atom też jest wykluczony - poinformował prezes spółki Daniel Obajtek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (Fot: Krzysztof Olszewski/WP)

- Nasza strategia nie uwzględnia inwestycji w energetykę atomową, udziału w projekcie EJ1, jak również zaangażowania we wspieranie górnictwa - napisał prezes Orlenu Daniel Obajtek na swoim profilu na Twitterze.

To komentarz do informacji o wezwaniu na zakup wszystkich akcji grupy Energa. Orlen chce zapłacić po 7 zł za sztukę, czyli całość kosztowałaby 2,9 mld zł. Na koniec września Orlen miał w dyspozycji 6,8 mld zł płynnych środków. Ewentualna budowa elektrowni atomowej to jednak dużo większe pieniądze. Szacunki mówiły nawet o 100 mld zł rozłożone na lata.

Zobacz też: Energia z odpadów. PGE rozbuduje ważną inwestycję w Rzeszowie

Zapytany w czwartek, czy po przejęciu Energi planowana jest rezygnacja w budowy bloku węglowego 1 000 MW w Elektrowni Ostrołęka (Ostrołęka C), Obajtek powiedział, że grupa wnikliwie przeanalizuje każdy proces inwestycyjny. Wielu ekspertów przekonuje, że projekt nie będzie opłacalny w sytuacji, gdy ceny praw do emisji CO2 poszły w górę, co znacząco zwiększa koszt produkcji energii z węgla.

Dla Orlenu kupno Energi to zwiększenie dotychczasowych zasobów produkcyjnych w obszarze energii elektrycznej. Wcześniejsze inwestycje, głównie w elektrownie gazowe częściowo zasilają zakłady Orlenu. Ich produkcja wynosiła 8 TWh rocznie.

Razem z Energą wzrośnie do 11,6 TWh rocznie. Aktywa energetyczne dały w tym roku już 15 proc. EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) Orlenu, a razem z Energą ma to być nawet 30 proc. Udział Orlenu w krajowym rynku produkcji energii wzrośnie przez to do około 7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pkn, pkn orlen, elektrownia atomowa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2019

MateoJak to jest, że państwa typu Słowacja czy Litwa stać na elektrownie atomowe, a Polski nie? Więcej bzdur typu kupowanie wyborców, a niedługo za te 500 … Czytaj całość

06-12-2019

popobajtek doprowadzi orlen na GPW do upadku jego giełdowa wartość spada o ponad 20% kilka dni niech rozdaje kase pislandi

08-12-2019

TRDSW Rydzyka zainwestuje

Rozwiń komentarze (8)