Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn orlen
06.12.2019 09:44

Akcje PKN Orlen poleciały w dół. Mocno zyskuje Energa

Zapowiedź przejęcia przez PKN Orlen spółki Energa mocno zaskoczyła inwestorów. Akcje paliwowego koncernu tąpnęły. W chwilę straciły ponad 10 proc. Zadowolenia nie kryją za to posiadacze akcji energetycznej firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zapowiedź przejęcia Energii wzbudziła spore zamieszanie na giełdzie. (Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER)

W ciągu kilku minut po rozpoczęciu piątkowej sesji na giełdzie w Warszawie widać duże zamieszanie wśród inwestorów. W centrum uwagi jest PKN Orlen. Jego akcje tracą blisko 10 proc. i są najtańsze od połowy 2018 roku. Takiego błyskawicznego tąpnięcia w notowaniach paliwowego koncernu dawno nie widzieliśmy.

Przeliczając to na pieniądze, wychodzi na to, że wartość rynkowa całej spółki PKN Orlen spadła o blisko 3,5 mld zł. Taka kwota w chwilę zniknęła z kont maklerskich posiadaczy akcji.

Notowania Orlenu mocno szkodzą całej giełdzie. Indeks WIG20 jako nieliczny w Europie jest pod kreską. Traci już blisko 1,5 proc.

Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

Z czego wynika całe zamieszanie? Kojarzący się przede wszystkim z paliwami koncern naftowy wchodzi mocniej w energetykę. PKN Orlen poinformował, że chciałby kupić energetyczną spółkę Energa. Ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji po 7 zł.

Po co Orlenowi energetyczna spółka? M.in. umocniłby się na rynku producentów energii, a już dziś jest czwartą co do wielkości firmą w tej branży w Polsce.

Zakończone sukcesem przejęcie Energii mogłoby oznaczać dla Orlenu dopisanie do swojego energetycznego portfolio 46 elektrowni wodnych, pięć farm wiatrowych, dwie farmy fotowoltaiczne, jedną elektrownię konwencjonalną (w Ostrołęce), cztery elektrociepłownie i dwie ciepłownie.

Do tego Energa to firma energetyczna o największym udziale produkcji z OZE w Polsce, co wpisuje się w biznesową strategię Orlenu - produkowana przez koncern energia jest o wiele "zieleńsza" od produkowanej przez inne krajowe firmy.

Choć prezes Orlenu o inwestycji mówi w samych superlatywach, inwestorzy wyraźnie mówią "nie". Wiedzą, że będzie to wymagało sporych nakładów, a w dodatku połknięcie Energi będzie kosztowne w dłuższej perspektywie. Ciąży nad nią problem z realizacją budowy bloku energetycznego Ostrołęka C.

Zupełnie w innych nastrojach są inwestorzy posiadający akcje Energi. Ci, po doniesieniach o planowanym przejęciu, dokupują jeszcze akcje. Notowania w piątek rano skoczyły o ponad 5 proc. Potencjalne korzyści ze współpracy z tak dużym graczem jakim jest Orlen są duże. Szczególnie w przypadku sfinansowania projektu w Ostrołęce, do którego do tej pory nie byli przekonani.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkn orlen, energa, akcje, przejęcie, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2019

andKompletna BZGURA akcjonariusze Energii wcale nie są zadowoleni, wręcz przeciwnie są wkurzeni Wycena (7zł) jak z spółkę bankruta.

06-12-2019

kongoco na to matołek sasin

06-12-2019

PuchatekNa polskiej giełdzie nie logicznych ruchów cenowych ciąg dalszy...

Rozwiń komentarze (8)