Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Akcje PKN Orlen poleciały w dół. Mocno zyskuje Energa

8
Podziel się:

Zapowiedź przejęcia przez PKN Orlen spółki Energa mocno zaskoczyła inwestorów. Akcje paliwowego koncernu tąpnęły. W chwilę straciły ponad 10 proc. Zadowolenia nie kryją za to posiadacze akcji energetycznej firmy.

Zapowiedź przejęcia Energii wzbudziła spore zamieszanie na giełdzie.
Zapowiedź przejęcia Energii wzbudziła spore zamieszanie na giełdzie. (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)

W ciągu kilku minut po rozpoczęciu piątkowej sesji na giełdzie w Warszawie widać duże zamieszanie wśród inwestorów. W centrum uwagi jest PKN Orlen. Jego akcje tracą blisko 10 proc. i są najtańsze od połowy 2018 roku. Takiego błyskawicznego tąpnięcia w notowaniach paliwowego koncernu dawno nie widzieliśmy.

Przeliczając to na pieniądze, wychodzi na to, że wartość rynkowa całej spółki PKN Orlen spadła o blisko 3,5 mld zł. Taka kwota w chwilę zniknęła z kont maklerskich posiadaczy akcji.

Notowania Orlenu mocno szkodzą całej giełdzie. Indeks WIG20 jako nieliczny w Europie jest pod kreską. Traci już blisko 1,5 proc.

Zobacz także: Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

Z czego wynika całe zamieszanie? Kojarzący się przede wszystkim z paliwami koncern naftowy wchodzi mocniej w energetykę. PKN Orlen poinformował, że chciałby kupić energetyczną spółkę Energa. Ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji po 7 zł.

Po co Orlenowi energetyczna spółka? M.in. umocniłby się na rynku producentów energii, a już dziś jest czwartą co do wielkości firmą w tej branży w Polsce.

Zakończone sukcesem przejęcie Energii mogłoby oznaczać dla Orlenu dopisanie do swojego energetycznego portfolio 46 elektrowni wodnych, pięć farm wiatrowych, dwie farmy fotowoltaiczne, jedną elektrownię konwencjonalną (w Ostrołęce), cztery elektrociepłownie i dwie ciepłownie.

Do tego Energa to firma energetyczna o największym udziale produkcji z OZE w Polsce, co wpisuje się w biznesową strategię Orlenu - produkowana przez koncern energia jest o wiele "zieleńsza" od produkowanej przez inne krajowe firmy.

Choć prezes Orlenu o inwestycji mówi w samych superlatywach, inwestorzy wyraźnie mówią "nie". Wiedzą, że będzie to wymagało sporych nakładów, a w dodatku połknięcie Energi będzie kosztowne w dłuższej perspektywie. Ciąży nad nią problem z realizacją budowy bloku energetycznego Ostrołęka C.

Zupełnie w innych nastrojach są inwestorzy posiadający akcje Energi. Ci, po doniesieniach o planowanym przejęciu, dokupują jeszcze akcje. Notowania w piątek rano skoczyły o ponad 5 proc. Potencjalne korzyści ze współpracy z tak dużym graczem jakim jest Orlen są duże. Szczególnie w przypadku sfinansowania projektu w Ostrołęce, do którego do tej pory nie byli przekonani.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Noel
4 lata temu
Naszą giełde powinni zamknąć ,po aferze Getback a cały zarząd KNF zamknąć.
Michu
4 lata temu
Nie ma kasy na finansowanie Ostrołęki, tym bardziej, że 6,4 mld to nierealny koszt tej inwestycji. To musi kosztować 8-9mld, więc ktoś wymyślił, że Orlen to sfinansuje.
Patryk
4 lata temu
Pisowska spółka 😂 brawo lubie takie wiadomości pozdrawiam
SDFDFRETE
4 lata temu
TO CIEKAWE AKCJIE ORLENU W DOL CHOCIAZ CHCE COS ZROBIC A ENRGII W GORE CHOCIAZ NIC NIE ROBI...TO TAK JAK W ZYCIU...ROSNIE TYM CO NIC NIE ROBIA A CI CO COS ROBIA MAJA NAJMNIEJ...
and
4 lata temu
Kompletna BZGURA akcjonariusze Energii wcale nie są zadowoleni, wręcz przeciwnie są wkurzeni Wycena (7zł) jak z spółkę bankruta.