Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Orlen zapłacił 210 mln zł za Polska Press. Wartość firmy oszacował na 131 mln zł

231
Podziel się:

Od wielu miesięcy spekulowano na temat kwoty, jaką Orlen wyda na przejęcie Polska Press. Już wiadomo, że cena nabycia medialnej grupy wyniosła 210 mln zł. Wartość samej firmy oszacowano na nieco ponad 60 proc. tej sumy.

Orlen zapłacił 210 mln zł za Polska Press. Wartość firmy oszacował na 131 mln zł
Prezes Orlenu Daniel Obajtek nie zamierza rezygnować z transakcji przejęcia Polska Press. (Wikimedia Commons, Szczecinianka00 (CC BY-SA 4.0))

Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) kilka dni temu sąd wstrzymał decyzję prezesa UOKiK w sprawie przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Mimo że transakcja już została sfinalizowana. A mowa o dużych pieniądzach.

Do tej pory media spekulowały na temat kwoty, jaką Orlen zapłacił Niemcom za medialną grupę. Pojawiały się sumy rzędu 120-130 mln zł. Teraz już jest wszystko jasne.

"Cena nabycia wyniosła 210 mln zł" - informuje Orlen w rocznym raporcie finansowym. Spółka wyjaśnia, że na tę kwotę składa się 131 mln zł - oszacowana wartość Polska Press. Do tego dochodzi 79 mln zł - suma przejętej nadwyżki środków pieniężnych (tj. ujemny dług netto) w kwocie 79 mln zł.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

W sprawozdaniu zarząd Orlenu w kilku zdaniach opisał aktualną sytuację prawną przejęcia. Przyznał, że w dniu 8 kwietnia 2021 roku Sąd Okręgowy wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji prezesa UOKiK z 5 lutego 2021 roku do czasu rozstrzygnięcia przez sąd odwołania złożonego przez RPO.

Jednak w ocenie PKN Orlen postanowienie to nie ma wpływu na skuteczność nabycia przez firmę udziałów w Polska Press. Jak to uzasadnia?

"Nabycie zostało dokonane przed wydaniem przez sąd tego postanowienia. Postanowienie sądu nie ogranicza też PKN Orlen w wykonywaniu praw z udziałów w Polska Press (sąd w swoim postanowieniu nie uwzględnił wniosku RPO w tym zakresie)" - czytamy.

Prezes UOKiK ma 3 miesiące na przesłanie odwołania do sądu (chyba że w trybie autokontroli zmieni swą decyzję o zgodzie na koncentrację).

Formalnie w dniu 1 marca 2021 roku PKN Orlen nabył od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group 100 proc. udziałów w spółce Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Polska Press jest jedną z największych grup wydawniczych w Polsce posiadającą około 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych, jak również około 500 witryn online.

Dzięki tej akwizycji Orlen uzyska m.in. dostęp do 17,4 milionów użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów.

"Akwizycja jednej z największych grup wydawniczych w Polsce, w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji i potencjału agencji mediowej Sigma Bis (którą w 2019 roku utworzył PKN Orlen wraz z PZU) oraz spółki Ruch, umożliwi koncernowi stworzenie elastycznej, spersonalizowanej i kompleksowej oferty, która znacząco poprawi satysfakcję klientów" - wskazuje zarząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(231)
ZDZIWIONY
rok temu
Jest to jedna z najbardziej prymitywnych, bezmyślnych decyzji. Przedsiębiorstwo paliwowe wykupuje prasę lokalną !!! Przecietnie rozgarnięty człowiek wie że samochód zapala sie rozrusznikiem z=a nie gazetami !!! Tłumaczenie o mozliwości pozyskiwania odbiorców i dotarcia do n ich jest adekwatne do uzupełnienia wykształcenia. Prezes Orlenu potrzebowal 19 lat !!!!! aby ukonczyc nauke w prywatnej wyzszej szkole można przeczytać w życiorysie Wiki.....
tak się pytam
rok temu
Po przejęciu Polska Press gazety stały się tubą propagandową PiS i Bezmajtka. Poziom artykułów to takie TVPInfo-bis. Nie znajdziesz ani jednej pozycji krytykującej rząd, pis, Dudę czy CPN. Poza tym wejdźcie na strony internetowe tych "gazet". Te same artykuły pojawiają się w jednym wydaniu kilkukrotnie. Bo piszący musi zarobić? DNO. Czasami mam wrażenie, że jedynie nekrologi są napisane bezstronnie i prawdziwie.
WOJCIECH
3 lata temu
Czego się spodziewać po "dziennikarzu". który wypisuje takie bzdury; nie sposób myśleć inaczej, niż celowo. Otóż w cenie (210 mln) jest kasa, z zawartością 79 mln, czyli efektywnie zapłata wyniosła 131 mln. Różnica spora. Niby wszystko jest w notatce, ale tak podane, aby podniecić przeciwników Obajtka, PiS i w ogóle ...
pax
3 lata temu
bardzo dobry krok orlenu. brawo.
pixi
3 lata temu
nie rozumiem, dlaczego niektórym 'znawcom' tematu tak się ten ruch nie podoba. Orlen zarabia kilka razy więcej niż jeszcze 5 lat temu, płaci do budżetu ogromne podatki, przejmując grupę medialną będzie zarabiał jeszcze więcej. To przecięż dobra wiadomość.
...
Następna strona