Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Otwarcie kin. Duże sieci się buntują. Helios: "absurdalna propozycja"

38
Podziel się:

Rząd zezwolił na wznowienie działalności kin od 12 lutego. Z możliwości tej nie skorzysta sieć Helios, która ocenia propozycję warunkowego otwarcia kin na dwa tygodnie jako absurdalną. Inne duże sieci - Cinema City oraz Multikino jeszcze nie podjęły decyzji.

Otwarcie kin. Duże sieci się buntują. Helios: "absurdalna propozycja"
Rząd zezwolił na wznowienie działalności kin w reżimie sanitarnym od 12 lutego. (Adobe Stock)

Kina mogą być otwarte od 12 lutego w reżimie sanitarnym: dostępnych będzie 50 proc. miejsc. Konsumpcja będzie zakazano, za to noszenie maseczek i dystans społeczny – obowiązkowe. Takie zmiany rząd ogłosił podczas konferencji prasowej w piątek, 5 lutego.

Mimo ograniczeń, ta decyzja zapewne ucieszyła kinomanów. Euforii nie widać natomiast po stronie właścicieli kin – część dużych sieciówek wcale nie planuje się otwierać.

Od 12 lutego nie zostanie otwarta sieć Helios, należąca do Agory, właściciela "Wyborczej”. Prezes tej sieci ocenia propozycję warunkowego otwarcia kin na dwa tygodnie jako absurdalną.

Zobacz także: Polska marka apeluje do klientów. "Prosimy o patriotyzm gospodarczy. Chodzi o miejsca pracy"

"Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie" - stwierdził Tomasza Jagiełło, prezes sieci Helios w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.

"To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni" – dodał.

Jak zapowiedziano podzcas piątkowej konferencji, restrykcje będą mniejsze jedynie przez dwa tygodnie: od 12 do 26 lutego. Rząd chce sprawdzić, jakpoluzowanie obostrzeń  wpłynie na liczbę nowych zakażonych koronawirusem.W tym czasie w reżimie sanitarnym mają zostać otwarte równiez teatry czy hotele.

Prezes sieci Helios zwrócił tez uwagę, że rząd nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami branży, a sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane. Zaznaczył, że sieć kin Helios chce powrócić do działalności, ale musi być przygotowana pod każdym względem i mieć pewność, że wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne.

Otwarcie kin - Multikino oraz Cinema City

Decyzji o otwarciu kin od 12 nie podjęły jeszcze dwie inne duże sieci: Multikino oraz Cinema City. Multikono zapowiedziało w oświadczeniu w mediach społecznościowych, że firma musi najpierw zapoznać się ze szczegółami rządowego rozporządzenia oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi, by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie.

Oświadczenie w podobnym tonie wydało również Cinema City. Sieć jest zdania, że otwarcie kin w sytuacji możliwego ich ponownego zamknięcia z uwagi na zmienną sytuację epidemiczną, spowodowałoby nieodwracalne szkody dla wszystkich firm działających na rynku.

"Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej, to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin" - czytamy w oświadczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
TSB
3 lata temu
Nie ma zarobku na hiperdrogich przekąskach. Nie ma sensu otwierać
Czyli z
3 lata temu
Heliosa już nie korzystam, ale racja na 2 tyg. to śmiech na sali, jeszcze iść do kina, nic nie możesz jeść i masz siedzieć w maseczce...hahahaha
bob
3 lata temu
"Konsumpcja będzie zakazano"... Qrcze, tak się przecież mówi w jakimś regionie PL, ino w jakim? :))
lokalni przed...
3 lata temu
"Prezes sieci Helios zwrócił tez uwagę, że rząd nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami branży, a sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane. " - chyba ta sieć ma większe ego niż treść. Bo przepraszam bardzo od kiedy rząd konsultuje swoje decyzje indywidualnie z każdym przedsiębiorcom w Polsce? Niektórym się w głowie przerwaca. Nie dość że franczyzna, na zagranicznych zasadach, pewnie nie odprowadzająca podatków w PL. Najlepiej przyjsc na gotowe, dostac dużą dotacje i czekać na benefit.
FAQ
3 lata temu
Wszyscy, którzy chodzili do kina a nie na film wiedzą, że w dystansie społecznym na sali, tylko słonie mogą sięgnąć trąbą.
...
Następna strona