Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PAIH, K&P: Sektory smart cities, OZE, farmacji szansą dla japońskich inwestycji

0
Podziel się:

Warszawa, 17.04.2019 (ISBnews) - Najbardziej perspektywiczne polskie branże dla japońskich inwestorów to rozwiązania dla inteligentnych miast i przemysłu 4.0., BSS, energetyka (głównie OZE) i farmaceutyka oraz e-mobilność, wynika z raportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz firmy prawniczej Kochański & Partnerzy "Poland: Land of rising opportunities".

PAIH, K&P: Sektory smart cities, OZE, farmacji szansą dla japońskich inwestycji

"Japońscy inwestorzy angażują się w projekty inwestycyjne w Polsce, które są dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż jeszcze dekadę temu. Atrakcyjności polskiego rynku sprzyja przede wszystkim dynamiczne środowisko biznesowe, w tym rosnący poziom innowacyjności sektorów czy większe zwroty z inwestycji, niż średnia w Europie. Japoński kapitał docenia też dobrze skrojoną do oczekiwań inwestorów ofertę zachęt inwestycyjnych. Polska ma do zaoferowania jedną z najwyższych wśród krajów rozwiniętych ulg podatkowych dla prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Dodatkowo wsparcie w ramach strefy ekonomicznej dostępne jest praktycznie na terenie całego kraju. Zachęcamy kolejne firmy z Japonii do zaangażowania się zarówno w tradycyjne dla nich sektory, jak motoryzacja czy przemysł spożywczy, ale również w obszary nowych szans, w których Polska ma istotne przewagi konkurencyjne - czyli m.in. smart cities, e-mobilność czy BSS" - powiedział wiceprezes PAIH Krzysztof Senger, cytowany w komunikacie poświęconym
raportowi.

"Japońskie firmy wniosły ogromny wkład w postęp technologiczny polskiej gospodarki, a dzięki inwestycjom w zakłady produkcyjne i centra usług, pokonały dystans do swoich klientów końcowych w Europie Zachodniej i zwiększyły udział w globalnych łańcuchach dostaw wielu światowych marek. Nowe możliwości współpracy inwestycyjnej stwarzają uchwalona w zeszłym roku przez polski parlament ustawa o wspieraniu inwestycji oraz wejście w życie umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią. W naszym raporcie wskazaliśmy japońskim przedsiębiorcom sektory, w których perspektywy dla realizacji najbardziej zaawansowanych projektów są największe - jak farmaceutyka, czy energetyka. Liczymy, że Japończycy założą nad Wisłą jeszcze więcej prosperujących przedsięwzięć" - powiedział partner zarządzający w Kochański & Partners Piotr Kochański, cytowany w komunikacie.

Jak podał PAIH, Japończycy utworzyli dotychczas w Polsce ok. 40 tys. miejsc pracy, z czego 17 tys. przy wsparciu PAIH. Sektory, w jakie do tej pory japońscy inwestorzy najczęściej angażowali kapitał, to głównie motoryzacyjny, spożywczy czy elektroniczny, a w ostatnim czasie powstały inwestycje w branży e-mobilności, której atrakcyjność wciąż wzrasta wśród japońskich inwestorów.

Autorzy raportu adresowanego do japońskich przedsiębiorców zauważają, że Polska jest regionalnym hubem nowoczesnych usług dla biznesu, a w blisko 1 200 nadwiślańskich centrach SSC/BPO pracuje już ok. 300 tys. osób.

Dla zaawansowanych usług dla biznesu (BSS) obok Krakowa, Warszawy i Wrocławia rosnące znaczenie mają średniej wielkości miasta akademickie w całym kraju, wskazano także w raporcie.

"Sektorem wysokich szans dla japońskich firm jest przemysł farmaceutyczny. Wartość polskiego rynku farmaceutycznego sięga już ponad 38 mld zł (około 10 mld USD). Ta branża to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów polskiej gospodarki, rosnący blisko 5% r/r. Jak zauważają autorzy publikacji, tak szybkie tempo wzrostu sektora jest możliwe dzięki wysoce wykwalifikowanym pracownikom i finansowych instrumentach wsparcia innowacji" - czytamy dalej.

Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez zagraniczne biura handlowe (ZBH) na całym świecie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)