Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PAIH zachęca do uruchomienia w Senegalu składu autoczęści na Afrykę Zachodnią

0
Podziel się:

Warszawa, 04.04.2019 (ISBnews) - Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Dakarze zachęca polskie firmy do uruchomienia centralnego składu części samochodowych zaopatrującego całą Afrykę Zachodnią. Szansom inwestycyjnym w regionie poświęci seminarium, które odbędzie się 9 kwietnia w Warszawie.

PAIH zachęca do uruchomienia w Senegalu składu autoczęści na Afrykę Zachodnią

"Rynek części samochodowych w Senegalu i krajach ościennych jest bardzo rozdrobniony, a dostępność produktów - niewielka. W rezultacie każdy warsztat, czy dystrybutor sprowadza je na własną rękę z Francji, Chin, Indii, USA i Kanady. Skład mógłby zaopatrywać tysiące warsztatów i salonów obsługi klientów w całym regionie. [...] To dla polskich producentów niebagatelna okazja. Nawet przy 20% cle i 18% stawce VAT sprzedaż części samochodowych w Senegalu się po prostu opłaca" - powiedział szef ZBH w Dakarze Leszek Biały, cytowany w komunikacie.

"Polska jest największym producentem części i akcesoriów samochodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie większość eksportu trafia na rynki Europy Zachodniej, a produkty znad Wisły często sprzedawane są pod obcymi markami. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspiera polskich eksporterów automotive w rozpoznawaniu lukratywnych nisz na całym świecie. Celem jest uniezależnienie polskich producentów od wahań koniunkturalnych w Europie i umożliwienie wejścia polskich marek na perspektywiczne rynki wschodzące. Należy do nich Senegal, gdzie naszym zdaniem, polskie firmy wspólnymi siłami mogłyby stworzyć przyczółek do ekspansji na całą Afrykę Zachodnią" - powiedział kierownik ds. Branż Strategicznych PAIH Grzegorz Gałczyński, cytowany w komunikacie.

Szef ZBH w Senegalu podkreślił, że ze względu na wzrastające zainteresowanie Senegalem to ostatni dzwonek na ekspansję polskich firm.

"Stabilny i relatywnie wysoki, bo 6%, wzrost PKB, czyni Senegal bardzo atrakcyjnym kierunkiem dla inwestycji z całego świata. Jego atutem jest także położenie geograficzne i dostęp do największego w regionie portu morskiego. Dzięki temu stał się punktem wypadowym do całej Afryki Zachodniej. Wiele międzynarodowych firm już zauważyło ten potencjał i w szybkim tempie otwiera tu swoje przedstawicielstwa. Jeżeli nie podejmiemy szybkich kroków i polscy przedsiębiorcy nie wykorzystają okazji zdominowania jakiegoś sektora, wyprzedzi ich czujna konkurencja" - ocenił Biały.

PAIH wskazała, że Afryka to wciąż niedoszacowany partner handlowy Polski, także w branży automotive. Tylko 1 na 300 (2,8%) sprzedanych za granicę polskich części samochodowych trafiła tam w 2018 roku. Z kolei Afryka Zachodnia odpowiadała za blisko 3% eksportu na cały kontynent, a niemal co 12 (7,3%) wyeksportowany do tego regionu komponent znalazł się na rynku senegalskim. Agencja podała, że wartość sprzedaży części i akcesoriów samochodowych za granicę zwiększyła się o 15,2% r/r do 53 mld zł w 2018 roku, dając tej grupie towarów największy udział w łącznym ubiegłorocznym wywozie - 5,5%.

Seminarium poświęcone sprzedaży polskich części motoryzacyjnych w Senegalu odbędzie się 9 kwietnia 2019 r. w Centrum Informacyjnym PAIH w Warszawie. Jego uczestnicy zapoznają się z możliwościami i warunkami inwestycyjnymi w Afryce Zachodniej.

Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez zagraniczne biura handlowe (ZBH) na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)